Anderson Julian

Julian Anderson (1967*) urodził się w Londynie. Kompozycję studiował między innymi u Johna Lamberta, Alexandra Goehra i Tristana Muraila. Przełomowym okazał się rok 1990, w którym za utwór Diptych zdobył prestiżową nagrodę Royal Philharmonic Society. Od tamtej pory w środowisku muzycznym nie słabnie zainteresowanie działalnością Juliana Andersona jako kompozytora, ale też animatora i akademika związanego z Royal College of Music w Londynie (1996-2004), Uniwersytetem Harwarda (2004-2007), a obecnie – z Guildhall School of Music and Drama. Ponadto w latach 2002-2010 kierował organizowanym przez Philharmonia Orchestra cyklem koncertów Music of Today.

Twórca pełnił funkcję kompozytora-rezydenta przy Sinfoni 21, Orkiestrze Symfonicznej Miasta Birmingham, Orkiestrze z Cleveland oraz w Filharmonii Londyńskiej. Realizował także zamówienia BBC, Festiwalu w Cheltenham oraz London Sinfonietty, Asko Ensemble i Nash Ensemble. Julian Anderson skomponował ponadto utwór Alleluja na otwarcie odnowionego South Bank Centre. To właśnie muzyce chóralnej poświęca on ostatnio najwięcej uwagi, choć Gramophone Award przyniosło mu w 2007 roku nagranie utworu Book of Hours na zespół i elektronikę. Obecnie kompozytor pracuje nad operą Tebańczycy, opartą na trylogii Sofoklesa, a zamówioną przez Angielską Operę Narodową.

Jak pisze wydawca utworów Juliana Andersona Faber Music, jego utwory charakteryzuje „…świeża melodyka, zdecydowane kontrasty fakturalne oraz rytmiczna żywiołowość. Konsekwentnie inspiruje się on kulturami tradycyjnymi spoza kręgu zachodniej muzyki koncertowej. Szczególnie zaś umiłował sobie folklor Europy Wschodniej – rumuński, litewski, polski, choć znaczący wpływ wywarła na niego także modalność klasycznej muzyki indyjskiej.”

***

Odkrycie nieba (The Discovery of Heaven) na orkiestrę (2011)

Utwór zainspirowany został powieścią Odkrycie nieba holenderskiego pisarza Harry’ego Mulischa. Na jego idiom dźwiękowy wpływ wywarły także japońska muzyka dworska Gagaku oraz twórczość Leoša Janáčka. Pierwsza z trzech części nosi tytuł Echo z nieba (An Echo from Heaven) i jest niezwykle wolna, niemal nieruchoma. Jej faktury wywiedzione zostały po części z akustycznej analizy muzyki Gagaku, w szczególności brzmienia japońskiej harmonijki ustnej shō. Druga część – Na ulicach (In The Streets) – to narastający zgiełk ulicznych parad, demonstracji i tańców, który, gdy właśnie ma wymknąć się spod kontroli, przechodzi w finał zatytułowany Hymny (Hymns). Teraz skonfrontowane zostają ze sobą dwa rodzaje muzyki: rozbudowane i bardzo liryczne linie, głównie w sekcji blachy, oraz coraz bardziej natarczywe i destrukcyjne hałasy – szczątki po „ulicznej muzyce” części drugiej, które powstrzymać próbują rozwój lirycznych melodii. A te – pod wpływem ataków – stają się tylko pewniejsze i szybsze.

Utwór dedykowany jest Jonathanowi Harveyowi, a zamówiony został wspólnie przez Nowojorskich Filharmoników oraz Londyńskich Filharmoników. Jego prawykonanie miało miejsce w 2011 roku w ramach Festiwalu Muzycznego w Frederiksværk. Polska premiera odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

mm/kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!