Bauer Andrzej

Andrzej Bauer (*1962) studiował w klasie wiolonczeli Kazimierza Michalika w Łodzi, a następnie brał udział w kursach mistrzowskich André Navarry, Miloša Sadlo i Daniela Szafrana. Jako stypendysta Witolda Lutosławskiego odbył dwuletnie studia w Londynie u Williama Pleetha.

Zdobył I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium, jest też laureatem
Międzynarodowego Konkursu Praska Wiosna oraz nagrody Parlamentu Europy i Rady Europejskiej.

Artysta wystąpił w większości krajów Europy, a także w Stanach Zjednoczonych i Japonii.  Występował z zespołami symfonicznymi, takimi jak: Filharmonicy Monachijscy, Orkiestra RAI w Neapolu, Orkiestra Filharmoniczna w Strasburgu, Orkiestra Radia w Stuttgarcie oraz Orkiestra Radiowa w Berlinie. Regularnie koncertuje z większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych. Nagrywał dla wielu polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych, stacji telewizyjnych oraz wydawnictw fonograficznych (Koch/Schwann, CD Accord). Zarejestrował m.in. komplet Suit wiolonczelowych Jana Sebastiana Bacha.

Obszerny repertuar Andrzeja Bauera obejmuje liczne dzieła muzyki nowej i najnowszej, w tym utwory specjalnie dla niego skomponowane. Powstałe z jego inspiracji kompozycje na wiolonczelę i media elektroniczne składają się na projekt Cellotronicum, który owocuje licznymi nagraniami i prawykonaniami w europejskich centrach muzyki współczesnej.

Andrzej Bauer jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasy wiolonczel. Jest także założycielem i opiekunem artystycznym Warszawskiej Grupy Cellonet. Wiele czasu poświęca kompozycji oraz improwizacji.

***

Fattoriale (silnia) na wiolonczelę solo (2014)

To drugi, po niewielkich rozmiarów Duotone, mój utwór na wiolonczelę solo. Wykorzystuję w nim możliwości, jakie daje specyficzne przestrojenie instrumentu (scordatura). Tytuł, poza muzycznym brzmieniem, wskazuje na użycie permutacji w traktowaniu materiału dźwiękowego. Utwór nie zawiera żadnych treści pozamuzycznych. Precyzyjne zanotowanie Fattoriale na papierze jest moim zdaniem niewykonalne. Dlatego utwór istnieje tylko w mojej wyobraźni i w drganiu cząsteczek powietrza

Andrzej Bauer

kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!