Blak Kristian

Kristian Blak (1947*) urodził się w Danii. W 1974 roku porzucił jednak rodzinną Jutlandię i zamieszkał na Wyspach Owczych, gdzie intensywnie komponuje i odgrywa ważną rolę jako animator tamtejszego życia muzycznego, będąc dyrektorem artystycznym festiwalu Summartónar (Farerski Festiwal Muzyki Klasycznej i Współczesnej). Jest także szefem farerskiej wytwórni płytowej Tutl.

W swej tece kompozytorskiej ma dzieła na instrumenty solo, muzykę kameralną, chóralną i symfoniczną. Do jego najważniejszych dzieł należy balet Harra Pætur og Elinborg. Blak intensywnie nagrywa a także koncertuje jako muzyk i lider zespołów jazzowych, folkowych i związanych ze sceną World Music. Jednym z nich jest Yggdrasil, który był pierwszym wykonawcą utworu Kamień i woda prezentowanego podczas Światowych Dni Muzyki (zespół bierze nazwę od Drzewa Świata z mitologii nordyjskiej).
Utwory Krisitana Blaka mają rozmaite źródła inspiracji, od muzyki ludowej po najnowsze zdobycze techniki kompozytorskiej; wpływy te łączą się w poszczególnych dziełach, tworząc artystyczną całość. Twórca często wykorzystuje dźwięki natury, zarówno ożywionej (śpiew ptaków), jak i nieożywionej (wiatr, morze), poszukując naturalnych „sal koncertowych”, jak jaskinie, których nie brak na Wyspach Owczych. Ponadto artysta łączy swą muzykę z innymi dziedzinami sztuki: plastyką, poezją i teatrem.
***

Kamien i woda (Stone and Water) na zespół instrumentów i live electronics (2011)

Utwór wyrasta z pomysłu, na który wpadli farerski kompozytor Kristian Blak i Nowozelandczyk Richard Nunns. Wyspy Owcze i Nowa Zelandia leżą na antypodach i są bardzo odmiennymi zakątkami Ziemi. Z drugiej strony, dwa wyspiarskie kraje łączy podobne środowisko naturalne, pełne fascynująco różnorodnych skał i kamieni, otoczone wodą, która owe kamienie i skały opływa, wygładza, a czasem kruszy.

Kamień i woda to kompozycja składająca się z trzech części, które jednak mogą być wykonywane oddzielnie. Utwór przeznaczony jest na dowolną liczbę wykonawców i dowolne instrumenty, wykorzystuje improwizację i live electronics. Niezależnie od liczby wykonawców najważniejszą rolę grają pojawiające się w toku wykonania epizody kameralne dla jednego, dwojga lub trojga muzyków. Użycie materiału melodycznego dostarczonego przez twórców dzieła, choć zalecane, jest pozostawione ostatecznie do decyzji artystów.

Prawykonania dokonał zespół Yggdrasil podczas farerskiego festiwalu Summartónar w 2011 roku. Polska premiera odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

kk/mm/kk

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!