Caires Carlos

Carlos Caires (*1968) urodził się w Lizbonie. Kompozycję studiował w rodzinnym mieście a następnie otrzymał stypendium na studia doktoranckie w Paryżu u Horacio Vaggione’a.

Utwory artysty były wielokrotnie nagradzane w Portugalii: w 1995 otrzymał nagrodę za Al Niente, w kolejnym roku za Wordpainting, a w 1998 za Retábulo-Melodrama. Dzieła Cairesa są często wykonywane podczas znaczących festiwali w Europie i Azji, między innymi – wielokrotnie – podczas portugalskiego festiwalu Música Viva, brytyjskiego Atlantic Waves Festival, a także na niemieckich festiwalach w Dreźnie i Berlinie oraz wramach Shanghai Electroacoustic Week w Chinach.

Carlos Caires pracuje nad programem do mikromontażu IRIN, którego początki sięgają czasów studiów w Centre de Recheche Informatique et Création Musicale na Uniwersytecie Vincennes Saint Denis. Obecnie oprogramowanie jest rozwijane w CITAR (Centrum Badawcze Na Rzecz Nauki i Technologii w Sztuce) w Porto. Artysta jest wykładowcą Wyższej Szkoły Muzycznej w Lizbonie.

***

Wszystko w jednym (All-in-one) na zespół instrumentalny i live electronics (2010)

Utwór został zamówiony przez Remix Ensemble (Casa da Música) z myślą o koncercie poświęconym pamięci Johna Cage’a. Wymaganiem zamawiającego było, aby kompozycja trwała dokładnie 4 minuty 33 sekundy.

Ze względu na krótki czas trwania utworu kompozytor starał się zawrzeć w nim wiele różnych muzycznych zdarzeń występujących w dużym nagromadzeniu – stąd tytuł dzieła. Głównym elementem konstrukcyjnym jest kontrast występujący pomiędzy rozmaitymi elementami: linearność przeciwstawiona jest brakowi ciągłości, puls – brakowi regularności, tutti partiom solowym i tak dalej.

Prawykonanie odbyło się 23 marca 2010 w Porto. Polska premiera odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

kk/mm/kk

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!