Chini Andre

André Chini (1945*) urodził się we Francji. Studia muzyczne odbył w uczelniach Tuluzy, Rouen i Paryża, uzupełniał je zaś we Włoszech. Poślubiwszy tancerkę Królewskiej Opery w Sztokholmie, przeniósł się do Szwecji, gdzie mieszka do dziś. Ciesząc się dobrodziejstwami szwedzkiej polityki kulturalnej może realizować swą wizję komponowania muzyki nad brzegiem jeziora, czerpania inspiracji z faktu, że latem słońce nigdy nie zachodzi, a lód trzeszczy zimą. Chini jednak nie ucieka przed światem, a jego utwory świadczą o żywym i zaangażowanym sprzeciwie wobec takich zjawisk jak rasizm, kara śmierci, tortury czy francuskie próby atomowe na Pacyfiku.

André Chini jest członkiem Szwedzkiej Akademii Muzycznej. Otrzymał nagrodę im. Hildinga Rosenberga, przyznaną przez Szwedzki Związek Kompozytorów za całokształt twórczości oraz nagrodę im. Christa Johanssona przyznaną przez Szwedzką Akademię Muzyki za koncert fortepianowy L’Indien.

***

Kiedy będę duży (När jag blir stor) na gitarę solo (2009)

Gitarzysta Mats Bergström, poprosił kompozytora o utwór dla dzieci z myślą o projektowanej płycie z taką muzyką. Chini nie czuł się jednak dobrze w zaproponowanej mu roli i niczego nie napisał.

Po pewnym czasie kompozytor natrafił na artykuł dotyczący niewolniczej pracy dzieci w wielu krajach świata. Straszliwe warunki pracy i życia powodują, że dzieci-robotnicy umierają w wieku kilkunastu lat. Nadal pozostają dziećmi, marzącymi o lepszej przyszłości. W rozmowie z reporterem mówią: kiedy będę duży, będę inżynierem, lekarzem, artystą… Niestety, jeśli nawet któreś z nich dożyje dorosłości, pozostanie skrajnie ubogim niewykwalifikowanym robotnikiem. Utwór Kiedy będę duży jest dedykowany wszystkim tym dzieciom na całym świecie.

Kompozycja wykorzystuje podział całego tonu na cztery i osiem części. Ta mikrotonowość ma źródło w spektralnej analizie specyficznej techniki gitarowej i brzmienia instrumentu. Polska premiera odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

kk/mm/kk

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!