Cordoba Jorge

Jorge Córdoba Valencia (1953*) urodził się w Meksyku. Studiował w Konserwatorium Narodowym w stolicy kraju, a następnie uzupełniał studia w zakresie kompozycji i dyrygentury w uczelniach Hiszpanii, Brazylii, Dominikany, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Węgier.

Utwory artysty zyskały szczególną estymę na Węgrzech, gdzie Córdobie przyznano Nagrodę im. Beli Bartóka i Medal Kodály’ego. Wiele nagród w jego rodzinnym kraju zdobyły utwory chóralne kompozytora, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości dla dzieci. Jorge Córdoba chętnie prowadzi warsztaty muzyki chóralnej. Był kompozytorem-rezydentem na Brandon University w kanadyjskiej Manitobie, a także w Minneapolis, gdzie współpracował przy projekcie „Cantare” chóru VocalEssence pod dyrekcją Philippe’a Brunelle’a. Od 2001 roku jest szefem nadawanego w jednej z meksykańskich stacji programu Horizontes de Nuestra Música (Horyzonty naszej muzyki).

***

Podróżuję (Voy Viajando) na chór mieszany (2009)

Inspiracją dla Jorge Cordoby stał się wiersz meksykańskiego poety Homero Aridjisa. Tekst utworu Podróżuję jest wyborem zdań z poematu, przy czym najważniejszą rolę odgrywa obsesyjnie powtarzany tytuł – ten minimalistyczny zabieg stanowi afirmację ruchu. Jest to więc nie tyle opracowanie, ile interpretacja dzieła poetyckiego, odczytywanego jako refleksja nad czasem oraz jego ludzkim postrzeganiem, pieśń o doświadczaniu chwili i świadomości końca.

Kk/mm/kk

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!