de Vries Klaas

Klaas de Vries (1944*) studiował grę na fortepianie, teorię muzyki i kompozycję pod kierunkiem Otto Kettinga w konserwatoriach w Rotterdamie i Hadze; edukację kontynuował w Stuttgarcie u chorwackiego kompozytora Milko Kelemena. Holenderski twórca szczególną uwagę poświecił rozwijaniu oryginalnego stylu i poszukiwaniu swojej muzycznej tożsamości – w opozycji do dominującej „szkoły haskiej”. Typowe dla tego nurtu statyczne bloki harmoniczne odrzucił, pod silnym wpływem Luciana Beria, na rzecz ciągłości i płynnych przekształceń.

Ważne źródło inspiracji dla poszukiwania przez Klaasa de Vriesa nowych środków ekspresji stanowi literatura, w szczególności dorobek Fernando Pessoi, Virginii Woolf, Gabriela Garcíi Márqueza i przede wszystkim Jorge Luisa Borgesa, z którym łączy kompozytora technika niestandardowych powtórzeń i przekształceń nieustannie powracających tematów.

 

***

Pałac zwierciadeł, (Spiegelpalais), część VI na klarnet basowy, trio smyczkowe i dwóch perkusistów (2012)

Jeden z cyklu 9 utworów na kameralne obsady, od 2 do 11 instrumentów, w kilku przypadkach z udziałem live electronics. Cykl komponowany jest z myślą o koncertowej prezentacji jego całości, z udziałem precyzyjnie zaplanowanej choreografii oraz oświetlenia.

Duży wpływ na zamysł kompozytorski wywarły filmy „Nostalgia” i „Zwierciadło” Andrieja Tarkowskiego. Lustrzane odbicie stanowi kluczową zasadę porządkowania materiału dźwiękowego utworu (partia live electronics pełni funkcję swoistego akustycznego zwierciadła). Sam materiał nawiązuje do 2. części Oktetu Franciszka Schuberta, choć nigdy nie pojawia się dosłowny cytat. W istocie muzyka Pałacu zwierciadeł naprzemiennie zbliża się do tego „toposu” i oddala od niego. Dwa przeciwstawne kierunki kształtują dramaturgię całego cyklu oraz dwie napędzające ją serie: coraz bardziej „konsonansową” oraz coraz bardziej „dysonansową”.

mm/kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!