Denerin Henrik

Henrik Denerin (1978*) odbył studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej w Malmö, gdzie jego mistrzami byli Luca Francesconi, Rolf Martinsson, Staffan Storm i Kent Olofsson. Denerin studiował też prywatnie u Karlheinza Stockhausena i brał udział w licznych kursach mistrzowskich oraz był beneficjentem programu dla młodych kompozytorów podczas festiwalu w Donaueschingen. Utwory kompozytora są wykonywane na estradach Europy i Australii; można je było także usłyszeć na falach radia szwedzkiego, włoskiego, australijskiej stacji ABC i niemieckiej SWR. Yin na orkiestrę uznany został za najlepszy nowy utwór przez Orkiestrę Symfoniczną w Helsinborgu, a orkiestrowe dzieło Le théâtre du temps znalazło się w finale konkursu kompozytorskiego w Uppsali.

***

Ozdobna cytra (Decorated Zither) na chór męski lub zespół śpiewaków (2012)

Chiński poeta Li Shangyin działał pod koniec panowania dynastii Tang w IX wieku. Ozdobna cytra to intrygujący poemat miłosny, pełniący w utworze Denerina funkcję cantus firmus. Zespół śpiewaków podzielony jest na trzy grupy, rozmieszczone wokół audytorium. III grupa usytuowana jest vis-à-vis publiczności i recytuje poemat w języku oryginału, co decyduje o zastosowanym materiale dźwiękowym. Cantus firmus pojawia się w partii basu, której przeciwstawiona jest komentująca partia tenoru, napisana w specyficznej technice kanonicznej. Materiał pozostałych dwóch grup wyprowadzony jest z refleksji nad naturą języka. W I grupie dokonuje się stopniowa transformacja materiału od szumów do dźwięków o określonej wysokości, a jednocześnie w partiach II grupy zachodzi odwrotny proces . Utwór składa się z ośmiu kontrastujących fragmentów, które pozostają jednak ze sobą w ścisłych relacjach, co daje w efekcie formę organiczną.

Prawykonanie dzieła odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

kk/mm/kk

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!