Doguduyal Meliha

Meliha Doğuduyal (1959*) pochodzi ze Stambułu, gdzie ukończyła studia w zakresie kompozycji u Ilhana Usmanbasa i gry fortepianowej pod kierunkiem Metina Öğüta. Od czasu studiów podyplomowych mieszka w Amsterdamie. Tu jej mistrzami byli Gilius van Bergeijk, Louis Anriessen i Theo Levendic.

Katalog dzieł kompozytorki obejmuje utwory sceniczne, wokalne, instrumentalne i elektroakustyczne, często wykonywane w Europie i USA. Doğuduyal jest też koncertującą pianistką, wykładowczynią kompozycji w konserwatoriach i podczas kursów mistrzowskich oraz publicystką muzyczną.

***

Otchłań (Abîme) na solowy głos żeński (2008)

Niezgłębiona otchłań oddziela w naszym pojmowaniu to, co realne, od tego, co nierealne, znane od nieznanego, nas od nie-nas. Utwór jest podróżą do tych niezmierzonych głębin naszego własnego świata. Podkreśla to, co niepewne, brak oparcia, punktu zaczepienia. Rzeczy zdają się nie mieć kresu, poczucie zagubienia w przestrzeni i czasie narasta. Bezdenna otchłań wywołuje wrażenie upadku w ciemność, wessania w pustkę, gdzie nic nie ma znaczenia.

Otchłań wykorzystuje nie tylko tradycyjnie pojmowany śpiew, ale także innego rodzaju dźwięki, gesty i ruch sceniczny. Utwór wykorzystuje więc nie tylko struny głosowe wokalistki, ale całe jej ciało. Wykonanie jest zatem czymś więcej niż tylko zdarzeniem dźwiękowym – to badanie sekretów otchłani. Gdy śpiewaczka odkrywa coś fundamentalnie różnego od niej samej, zabiera to ze sobą. Ale od tego momentu rzecz ta staje się częścią artystki, zmienia ją.

Prawykonania dokonała Françoise Kubler w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Strasburgu w roku 2010. Polska premiera odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

kk/mm/kk

80600_logo_94

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!