elektronika

przez | 15 kwietnia, 2020

Elektronika/ obejmuje takie działy, jak na przykład: fizykę, inżynierię, technologię i zastosowania, które zajmują się emisją, przepływem i kontrolą elektronów w próżni i materii. Zdolność urządzeń elektronicznych do działania jako przełączniki umożliwia cyfrowe przetwarzanie informacji. Jaka jest historia elektroniki i skąd się wzięła? Dziś, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Skąd się wzięła elektronika?

To właśnie lampy próżniowe były jednymi z najwcześniejszych elementów elektronicznych. Są nadal używane w niektórych specjalistycznych zastosowaniach, takich jak wzmacniacze RF dużej mocy, lampy elektronopromieniowe, specjalistyczne urządzenia audio, wzmacniacze gitarowe i niektóre urządzenia mikrofalowe.
Pierwszy praktyczny tranzystor punktowy został wynaleziony w Bell Labs w 1947 roku. Identyfikacja elektronu w 1897 roku, wraz z wynalezieniem lampy próżniowej, która mogłaby wzmocnić i skorygować małe sygnały elektryczne, zainaugurowała dziedzinę elektroniki i epoki elektronów.

Ciekawe fakty na temat elektroniki

Elektronika zajmuje się obwodami elektrycznymi, które obejmują aktywne komponenty elektryczne, takie jak lampy próżniowe, tranzystory, diody, układy scalone. Nauka i technologia elektryczna i elektromechaniczna dotyczy wytwarzania, dystrybucji, przełączania, przechowywania i konwersji energii elektrycznej. Badania nad urządzeniami półprzewodnikowymi i związaną z nimi technologią uważane są za gałąź fizyki ciała stałego, podczas gdy projektowanie i budowa obwodów elektronicznych do rozwiązywania praktycznych problemów podlega inżynierii elektronicznej. Metody matematyczne są integralną częścią badania elektroniki. Aby uzyskać biegłość w elektronice, konieczne jest również opanowanie matematyki w analizie obwodów. Ze względu na złożoną naturę teorii elektroniki eksperymenty laboratoryjne są ważną częścią rozwoju urządzeń elektronicznych. Eksperymenty te służą do testowania lub weryfikacji projektu inżyniera i wykrywania błędów. Współcześni inżynierowie elektroniki mają możliwość projektowania obwodów wykorzystujących gotowe elementy, takie jak zasilacze, półprzewodniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *