Eötvös Péter

Peter Eötvös (*1944) studiował kompozycję na Akademii Muzycznej w Budapeszcie oraz dyrygenturę w Hochschule für Musik w Kolonii. W pierwszych latach kariery występował ze Stockhausen Ensemble i współpracował ze studiem muzyki elektronicznej Westdeutscher Rundfunk w Kolonii. W 1978 roku na zaproszenie Pierre’a Bouleza dyrygował koncertem inauguracyjnym IRCAM w Paryżu, a następnie został dyrektorem muzycznym Ensemble InterContemporain; funkcję tę pełnił do 1991 roku.

Był pierwszym dyrygentem gościnnym Orkiestry Symfonicznej BBC, Budapeszteńskiej Orkiestry Festiwalowej, Filharmonii Narodowej w Budapeszcie, Orkiestry Symfonicznej Radia w Stuttgarcie oraz Radiowej Orkiestry Symfonicznej w Wiedniu i Orkiestry Symfonicznej w Göteborgu. Był pierwszym stałym dyrygentem Kameralnej Orkiestry Radiowej w Hilversum w latach 1994-2005. Inne zespoły, z którymi pracował, to m. in. Orkiestra Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonicy Berlińscy, Filharmonia Monachijska, London Philharmonia, Filharmonia Wiedeńska, Cleveland Orchestra i tokijska Orkiestra NHK.

Jako uznany dyrygent operowy, prowadził przedstawienia w takich teatrach jak: mediolańska La Scala, Royal Opera House w Covent Garden, La Monnaie w Brukseli, Théâtre du Châtelet w Paryżu. Występował także podczas Festiwalu operowego w Glyndebourne. Wśród reżyserów, z którymi współpracował, należy wymienić takich twórców, jak: Luca Ronconi, Robert Altman, Klaus-Michael Gruber, Robert Wilson, Nikolaus Lehnhof, Ushio Amagatsu.

Kompozycje Petera Eötvösa są często wykonywane na całym świecie. Do najważniejszych w dorobku artysty dzieł należą: Atlantis, zeroPoints, Cienie, Lewitacja, CAP-KO, SEVEN, DoReMi; a także opery: Trzy siostry, Balkon, Anioły w Ameryce, Miłość i inne demony.

Wiele utworów kompozytora zarejestrowano na płytach wydanych przez BIS, BMC, Deutsche Grammophon, ECM, KAIROS, col legno oraz Naïve. Eötvös publikuje w oficynach: Editio Musica Budapeszt, Ricordi w Monachium, Salabert w Paryżu oraz Schott w Moguncji.

Artysta wykładał na uczelniach muzycznych w Karlsruhe i Kolonii, prowadzi kursy mistrzowskie i seminaria w całej Europie. W 1991 roku założył Międzynarodowy Instytut i Fundację Eötvösa, a w 2004 – Fundację Muzyki Współczesnej Eötvösa w Budapeszcie działającą na rzecz młodych kompozytorów i dyrygentów.

***

 

Anioły w Ameryce (Angels in America) – opera w dwóch częściach (2002-2004)

Utwór powstał na zamówienie paryskiego Théâtre du Châtelet. Libretto osnute jest wokół sztuki Tonyego Kushnera Angels in America z 1993 roku. Kushner podejmuje problem homoseksualizmu i AIDS, co stanowi punkt wyjścia do rozważań o naturze człowieka i jego miejscu w społeczności. Siedmiogodzinne dzieło, składające się w istocie z dwóch spektakli (Nadchodzi milenium oraz Pieriestrojka), opowiada o miłości i jej braku, ukazuje dobroć ludzką i ludzkie okrucieństwo. Kushner wnikliwie analizuje świat materialny i sferę duchową człowieka. O randze dramatu świadczy nie tylko nagroda Pulitzera, ale również liczne wystawienia sztuki i jej adaptacja telewizyjna z udziałem Meryl Streep, Ala Pacino i Emmy Thompson.

Mari Mezei, autorka libretta, dokonała znacznych skrótów (opera trwa nieco ponad dwie godziny). Kompozytor pragnął się bowiem skupić nie tyle na debacie politycznej, ile na relacjach pomiędzy światem rzeczywistym a halucynacjami bohaterów. Eötvös konsekwentnie prowadzi akcję, przedstawia charaktery i emocje postaci. Świadomie eklektyczna muzyka czerpie ze spektralizmu, muzyki świata, z dorobku Stockhausena i eksperymentów elektronicznych.

Prawykonanie światowe odbyło się w Théâtre du Châtelet w Paryżu w roku 2004. Polska premiera miała miejsce we Wrocławiu 29 sierpnia 2012.

kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!