Elzbieta_Sikora

Elżbieta Sikora – przewodnicząca jury ISCM World Music Days 2014

Urodzona w 1943 roku we Lwowie, ukończyła reżyserię dźwięku i kompozycję w Warszawie. Studiowała także muzykę elektroakustyczną i muzykę komputerową w Paryżu i w Stanford. Jej profesorami byli Pierre Schaeffer, François Bayle, Tadeusz Baird, Zbigniew Rudzinski, Betsy Jolas, oraz John Chowning.

Elżbieta Sikora należała do awangardowej grupy kompozytorskiej KEW. Otrzymała wiele prestiżowych nagród i odznaczeń. Od 1981 roku mieszka we Francji, jednak pozostała zawodowo związana także z Polską, gdzie od 2011 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu Musica Electronica Nova we Wrocławiu.

W swojej twórczości Elżbieta Sikora łączy często nowe technologie z muzyką instrumentalną. Procowała z wieloma znanymi ośrodkami muzycznymi jak IRCAM, INA/GRM, IMEB, SERP. Lista jej utworów obejmuje ponad sześćdziesiąt kompozycji.

Jej ostatnia opera „Madame Curie” została doceniona przez krytykę i weszła do repertuaru Opery Bałtyckiej, która pokaże ten spektakl we wrześniu 2014 r. w Tianjin w Chinach. Utwory Elżbiety Sikory wydawane przez PWM, Chant du Monde i Ariadne Verlag są wykonywane na całym świecie. Wiele z nich ukazało się na płytach.

Luca_Francesconi

Luca Francesconi

Luca Francesconi studiował fortepian w Konserwatorium w Mediolanie oraz kompozycję z Azio Corghi, a następnie z Karlheinzem Stockhausenem i Luciano Berio. Studiował także jazz w Bostonie.

Pracował jako asystent Berio między 1981 a 1984 rokiem. W roku 1990 założył AGON Acustica Informatica Musica, centrum badania muzyki w Mediolanie. Otrzymał, między innymi, nagrody Kranichsteiner Musikpreis (Darmstadt 1990), the Siemens Prize (Munich 1994), the Prix Italia 1994, the Franco Abbiati Critics’ Prize for Best New Work w 2011 za operę Quartett in La Scala.

Francesconi napisał ponad sto dzieł, od kompozycji solowych do dużych dzieł orkiestrowych, od opery po multimedia, zamawiane oraz wykonywane na całym świecie przez najlepszych solistów i orkiestry.

Ostatnio miał premierę Koncert na fortepian z Nickiem Hodgesem w Porto oraz Duende the dark notes, koncert na wiolonczelę dla Leili Josefowicz, współprodukowany przez radio szwedzkie, RAI i BBC Proms. Esa-Pekka Salonen dyrygował nową kompozycją zamówioną przez La Scala Philarmonic 14 czerwca.

Luca Francesconi dużo dyryguje. Od 25 lat uczy w konserwatorium we Włoszech, jak również prowadzi kursy masterclass na całym świecie. Jest profesorem i szefem departamentu kompozycji w Musikhögskolan w Malmö w Szwecji. Przez cztery lata (2008–2011) był dyrektorem artystycznym Biennale Musica w Wenecji, a w 2011 dyrektorem artystycznym Ultima Festival.

Pierre_Jodlowski

Pierre Jodlowski

Pierre JODLOWSKI jest kompozytorem, performerem i artystą multimedialnym. Jego muzykę charakteryzuje gęstość faktury, a kompozycje łączą w sobie muzykę akustyczną oraz elektroniczną, o dramatycznym wyrazie i osadzone są w polityce. Występuje we Francji i poza jej granicami, w ośrodkach propagujących muzykę współczesną oraz w przestrzeniach przeznaczonych do tańca, teatrach etc. Jego prace obecne są na wielu polach współczesnej sztuki: w filmach, instalacjach interaktywnych i scenicznych. Określa swoją muzykę jako „proces aktywny” na poziomie fizycznym (gesty muzyczne, energia oraz przestrzeń) oraz na poziomie psychologicznym (odniesienie do pamięci, wizualny wymiar dźwięku).

Od 1998 roku jest jednym z dyrektorów artystycznych éOle (studio oraz centrum produkcyjne w Odyssud – Centrum kulturalne w Blagnac) oraz Novelum festival w Tuluzie.

Jodlowski wygrał szereg międzynarodowych konkursów, np. Prix Claude Arrieu SACEM w 2002, Prix Hervé Dugardin SACEM w 2012, oraz rezydował w Academy of the Arts of Berlin w 2003 oraz 2004. Jego kompozycje i przedstawienia były transmitowane w najważniejszych miejscach propagujących muzykę współczesną w Europie, Kanadzie, Chinach, Japonii, Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych.

Jego dzieła są w części opublikowane przez Editions Jobert oraz na wielu płytach CD i nagraniach video przez wytwórnie éOle-RECORDS, Radio France i Kaïros. Mieszka we Francji i w Polsce.

fot. Marcin Janda

Jacek Rogala

Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992). W roku 2011 na UMFC w Warszawie uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej.

Od roku 2001 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. W styczniu 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, która otrzymała nagrodę „Budowa Roku 2012”.

W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki, a następnie kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP. W latach 2000–2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Prowadzi działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 2012 został wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich oraz członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Grecji, Kanadzie, na Ukrainie i Białorusi.

W roku 2012 z rąk Ministra Kultury otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Peter_Swinnen

Peter Swinnen

Zdobył wykształcenie w Royal Conservatory of Brussels (1983–1992): zdobył nagrodę „Premier Prix” za, m.in. „History of Music”, „Cello”, „Chamber Music”, „Practical Harmony” oraz „Composition”; Queen Elisabeth College of Music w Waterloo (Belgia) : magisterium w klasie kompozycji z A. Laporte (1989 – 1992); Master Classes z M. Finnissy (1993) oraz B. Ferneyhough (1998); VUB (2008-2009) : „Doctor in the Arts” z Dr J.P. Van Bendegem.

Uczył gry na wiolonczeli w szkołach muzycznych w latach 1990–1997. Od 1992 uczył analizy, a następnie technologii muzyki (2002) oraz kompozycji (2004) w Royal Conservatory of Brussels. Szef departamentu od 2008. Zaangażowany w projekt poświęcony rozwojowi oprogramowania do szkolenia słuchu w Leuven University 1997–2004, oraz analizie muzycznej w Brussels University od 2004. Free-lancer dla telewizji VRT-television. Wielokrotnie zapraszany przez zespoły muzyki współczesnej do wykonań partii elektronicznego przetwarzania dźwięku oraz do produkcji dźwięku przy nagraniach CD.

Członek Związku kompozytorów Belgijskich od 1993; wice przewodniczący Componisten Archipel Vlaanderen w latach 2004–2011. Członek założyciel oraz przewodniczący ISCM-Vlaanderen 2005–2013; członek ISCM Executive Committee od 2007, wice-przewodniczący od 2008, przewodniczący od 2013.

Wśród kompozycji znajdują się działa solowe oraz kompozycje na orkiestrę kameralną na różne instrumenty (w tym elektronikę), lieder, poematy na dużą orkiestrę, symfonie, koncerty, kantaty, balety, filmy, oraz teatry muzyczne. Wiele z nich zostało nagrane (radio, TV i CD). Prawykonania podczas Festival of Flanders, Ars Musica, Wien Modern, International Frederyk Chopin Festival, World Carillon Congres, SMCQ, ISCM WMD…

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!