Haugen Bjorn-Erik

Bjørn Erik Haugen (1978*) jest kompozytorem, który tworzy także instalacje dźwiękowe i multimedialne. Szczególnie ciekawi go wpływ, jaki na nasze życie ma telewizja, film i ogólnie wszystko to, co pojawia się na otaczających nas wszędzie ekranach. Świat postrzegany z tej perspektywy jest zarazem niepokojący i fascynujący. Intencją artysty jest pobudzić odbiorców do krytycznej refleksji nad tym, co prezentuje świat ekranów telewizyjnych, komórkowych, gier wideo, elektronicznych banerów reklamowych, itd.

Utwory Haugena prezentowane były w Austrii, Hiszpanii, Szwecji, Niemczech, Anglii, Polsce i USA. Komponował na zamówienie takich zespołów, jak Oslo Sinfonietta, Duo Hevans, Nordic Voices, a także solistek: Jane Chapman i Miry Benjamin.

***

Czy to ważne, ilu kochanków się ma, jeśli żaden nie jest całym światem (What Soes It Matter How Many Lovers You Have If None Of Them Gives You The Universe) - instalacja multimedialna (2012)

Projekt stanowi transkrypcję wykładu francuskiego psychoanalityka Jacques’a Lacana na mechaniczny fortepian. Reakcja publiczności oddana jest poprzez wzmacniacz gitarowy. Wykład został nagrany na wideo i będzie wyświetlany na ekranie podczas prezentacji utworu.

Odczyt Lacana na temat sposobu, w jaki język kształtuje nasze postrzeganie świata, został przerwany przez studenta, zwolennika sytuacjonizmu spod znaku Guya Deborda. Kartki z tekstem referatu zostały polane wodą i posypane mąką, przez co stały się nieczytelne. Lacan podjął dyskusję ze studentem, który jednak zaatakował filozofa i został usunięty z sali. Lacan podzielił się z publicznością swymi refleksjami na temat człowieka i społeczeństwa, rewolucji oraz miłości.

Ważnym kontekstem jest data wydarzenia: rok 1971, gdy studenckie protesty we Francji były powszechnym zjawiskiem, a słowo „rewolucja” często powtarzane.

Utwór po raz pierwszy zaprezentowano w Linzu w 2012 roku, a w roku następnym przedstawiono go w Polsce podczas biennale Wro Art Center.

kk/mm/kk

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!