Jodlowski Pierre

Pierre Jodlowski (*1971) jest kompozytorem, performerem i artystą multimedialnym. Po ukończeniu studiów muzycznych w Conservatoire de Lyon oraz kursu kompozytorskiego w IRCAM założył studio éOle i stworzył festiwal Novelum w Tuluzie.

Zajmuje się kompozycją, filmem, instalacjami interaktywnymi; współpracuje z teatrami dramatycznymi, tancerzami, artystami wideo. Muzykę postrzega jako proces, angażujący muzyków i słuchaczy fizycznie (poprzez gesty, przestrzeń i energię), dotykający też sfery psychicznej (pamięć, skojarzenia wizualne).

Współpracował z IRCAM, L’Ensemble Intercontemporain, Court Circuit, a jego muzykę wykonują tacy artyści, jak Jean Geoffroy, Cedric Jullion, Wilhelm Latchoumia czy Jeremy Siot.

***

Time & Money na perkusję, wideo i elektronikę (2004/2006)

Utwór został skomponowany wkrótce po People/Time i podejmuje podobną problematykę, stawia pytania o społeczne postawy wobec czasu i pieniędzy. To próba kontestacji obecnego systemu ekonomicznego – temat ten stanowi ramę kompozycji.

Utwór wykorzystuje specjalnie skonstruowany instrument w postaci drewnianego prostopadłościanu. Sekwencje wykonywane na nim przez perkusistę rozpoczynają kompozycję, a symbolizują prostotę przeciwstawioną technice (przechwytywanie ruchu i projekcje wideo). Muzyka zapętla się, a modele rytmiczne zestawione są z dźwiękami zaczerpniętymi z radia i filmu (głównie dialogami), które tworzą nową warstwę utworu, wzbudzając u słuchaczy wspólne wspomnienia. Muzyka przyspiesza – tak jak my sami pędzimy, bojąc się stracić czas. Wideo, autorstwa Vincenta Meyera, jest dojmująco obecne i stanowi wizualny kontrapunkt dla tematu dzieła; jest metaforą dryfu.

Prawykonanie światowe miało miejsce w Paryżu w roku 2004. Pierwsze polskie wykonanie odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!