Kazandjiev Vassil

Vassil Kazandjiev (1934*) początkowo uczył się pod kierunkiem m. in. Konstantina Ilieva i Dobrina Petkova, a w 1957 ukończył Bułgarskie Konserwatorium Państwowe w klasie Pancho Vladigerova w zakresie kompozycji oraz Vladiego Simeonova, jeśli chodzi o dyrygenturę. W tym samym roku odniósł pierwszy sukces kompozytorski: jego Symphonietta została nagrodzona podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży w Moskwie.

Jako dyrygent artysta związany był z Operą Narodową w Sofii, założonym przez siebie zespołem kameralnym „Sofijscy Soliści” oraz orkiestrą Narodowego Radia Bułgarskiego. Jego interpretacje charakteryzują się głębią wyrazu, wyczuciem stylu i współczesnym punktem widzenia. Sztukę dyrygencką Kazandjieva, która zaprowadziła go do sal koncertowych Europy, Ameryki Północnej, Afryki i Dalekiego Wschodu, dokumentują liczne nagrania radiowe oraz płytowe.

Kompozytor ma w dorobku m.in. 5 symfonii, 3 kwartety smyczkowe, sonaty i koncerty instrumentalne, muzykę filmową oraz teatralną. Muzyka ta cechuje się powagą ujęcia tematu, ekspresyjnością i świetną techniką kompozytorską.

Obecnie Kazandijev wykłada dyrygenturę w Państwowej Akademii Muzycznej im. Pancho Vladigerova.

***

Monologi (Monologues) na wiolonczelę solo (2010)

W dziele zaprezentowane są rozmaite stany emocjonalne człowieka: smutek i radość, melancholia, gniew i rozpacz. Wiolonczela wydała się kompozytorowi najodpowiedniejszym instrumentem do takiego spojrzenia w głąb siebie, ma ona bowiem niezwykle bogate brzmienie oraz możliwości dynamiczne we wszystkich rejestrach.

Prawykonanie utworu odbyło się w 2011 roku w Sofii. Polska premiera odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

kk/mm/kk

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!