Klartag Yair

Yair Klartag (1985*) ukończył studia kompozytorskie na Uniwersytecie w Tel Awiwie w klasie Rubena Seroussiego w roku 2010. Obecnie kontynuuje naukę w Wyższej Szkole Muzycznej w Bazylei u Georga Friedricha Haasa. Uczestniczył też w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów, jak: Chaya Czernowin, Brian Ferneyhough, Mark Andre, Beat Furrer, Rebecca Saunders, Pierluigi Billone, Steven Takasugi czy Hector Parra. Utwory Klartaga były wykonywane przez m.in. Tokyo Sinfonietta, Ensemble Phoenix Basel oraz chór Les Cris de Paris.

***

Muzyka towarzysząca imprezie charytatywnej (Background Music for Fundraising Event) na orkiestrę (2010)

Dzieło oparte jest na świadectwach ludzkiego cierpienia z różnych zakątków świata. Świadectwa te odczytywane są przez członków orkiestry i stanowią kontrapunkt dla warstwy instrumentalnej.

W pierwszej części słyszymy tak wiele relacji odczytywanych jednocześnie, że nie jesteśmy w stanie ich zrozumieć. Cierpienie staje się tłem, muzyką towarzyszącą oczyszczeniu sumienia prowadzącemu do Katharsis. Osobiste doświadczenie członków orkiestry – czytających przerażające relacje ze świadomością, że nie docierają one do słuchaczy – wpływają niewątpliwie na ich grę na instrumentach.

Kompozytor uświadomił sobie, że czyni to, co większość odwiedzających imprezy charytatywne: uspokaja sumienie, nie robiąc właściwie niczego. Stąd druga część dzieła opiera się na świadectwach odczytywanych oddzielnie. Nadal jednak pozostają one niezrozumiałe, gdyż napisane są w języku planowym, którego nikt nie zna. „Kiedy słyszymy o ludzkim cierpieniu, rozumiemy jedynie, że nie jesteśmy go w stanie zrozumieć” – mówi Klartag. Kulminacją utworu jest zdanie otwierające Portret Doriana Greya Oscara Wilde’a: „Sztuka jest całkiem bezużyteczna”.

Utwór miał prawykonanie w roku 2011 w Korei Południowej. Polska premiera odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

kk/mm/kk

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!