Ligeti Gyorgy

György Ligeti (*1923-+2006) to jeden z czołowych kompozytorów awangardowych XX wieku. Urodził się na Węgrzech, gdzie ukończył Akademię Muzyczną Franciszka Liszta w Budapeszcie. Tajniki kompozycji oraz teorii muzyki zgłębiał pod kierunkiem Pála Kadosy, Ferenca Farkasa, Zoltána Kodaly’a i Sándora Veressa.

W 1956 roku – po upadku powstania węgierskiego – uciekł wraz ze swą przyszłą żoną Verą Spitz do Wiednia i uzyskał obywatelstwo austriackie. W kolejnych dekadach wiązał swoje losy między innymi z Berlinem i Stanford, współpracując z tamtejszymi ośrodkami akademickimi i artystycznymi, a w latach 1973-1989 uczył kompozycji w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.

Twórczość Ligetiego czerpała w różnych okresach z bardzo rozmaitych źródeł: od dawnej polifonii i dorobku Bartóka, przez dodekafonię i sonoryzm, po tradycyjną muzykę Bałkanów i Zachodniej Afryki. Zarazem jednak jego język kompozytorski pozostawał spójną i na wskroś oryginalną propozycją, której ramy wyznaczały: w warstwie technicznej – skłonność do rytmicznej i fakturalnej złożoności, a w wymiarze estetycznym – zamiłowanie do mrocznej ekspresji oraz ironii i groteski.

***

Lux Aeterna na 16 głosów solowych (1966)

Kompozycja oparta na fragmencie tekstu łacińskiej mszy żałobnej należy do najsłynniejszych utworów Ligetiego – znana jest szerokiej publiczności z filmu Stanleya Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna”.

Utwór stanowi znakomitą syntezę języka dźwiękowego kompozytora z tego okresu twórczości.   Nadrzędną rolę formotwórczą i ekspresyjną odgrywa w nim brzmienie, dominujące zdecydowanie nad melodyką, rytmiką i harmoniką. Podstawową technikę stanowi tu autorska mikropolifonia, czyli typ bardzo złożonej i zagęszczonej faktury imitacyjnej, percypowanej przez słuchaczy jako dynamiczny ciąg współbrzmień klasterowych. W strukturze kompozycji wyróżnić można trzy wyraziste odcinki, charakteryzujące się odmiennymi walorami brzmieniowymi i fakturalnymi.

Utwór powstał na zamówienie Schola Cantorum Stuttgart. Zespół dokonał prawykonania w 1966 roku.

mm/kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!