Lizee Nicole

Nicole Lizée (1973*) jest absolwentką McGill University w Montrealu. W swych kompozycjach wykorzystuje zestawienia tradycyjnej orkiestry z instrumentami takimi, jak gramofony skreczujące (których partia jest ściśle zapisana), konsola do gier wideo ATARI 2600, omnichord, stylofon i inne.

Artystka tworzyła na zamówienie Kronos Quartet, BBC, CBC, Orkiestry Orchestre Métropolitain  w Montrealu i wielu innych uznanych zespołów i instytucji. Jej utwory były wykonywane na festiwalach w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Niemczech, Włoszech i Australii.

***

Etiudy według Hitchcocka (Hitchcock Études) na fortepian i glitch (2010)

Punktem wyjścia dla powstania Etiud było przeświadczenie kompozytorki o zawodności środków przekazu. Gdy technika odmawia posłuszeństwa, efekty bywają spektakularne, zarówno w warstwie wizualnej jak i dźwiękowej. Celem artystki było uchwycenie tych przypadkowych, ale estetycznie fascynujących, zjawisk.

Utwór czerpie materiał z filmów ze środkowego okresu twórczości Alfreda Hitchcocka. Materiał wyjściowy jest poddawany rozmaitym procesom „niszczącym”, dającym w rezultacie błędne rytmy, powykrzywiane melodie i niewłaściwe harmonie. Tworzą one muzyczny pejzaż, na tle którego rozwija się wykonywana na żywo partia instrumentu. Partia taśmy jest ściśle zanotowana, by umożliwić pianiście precyzyjną interakcję z obrobionym materiałem audiowizualnym. Partytura jest istotnym elementem dzieła, podkreślającym ukryte melodie i rytmy.

Szkocki artysta Douglas Gordon poszukiwał „mikronarracji” w filmach Hitchcocka poprzez wyświetlanie ich w tempie dwóch klatek na sekundę. Podobnie czyni Lizée w Etiudach, rozszerzając poszukiwania na ścieżkę dźwiękową oraz konstruując nowe dzieło z owych odnalezionych elementów.

Utwór miał prawykonanie w 2010 roku we Włoszech. Polska premiera odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

kk/mm/kk

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!