Lutosławski Witold

Witold Lutosławski (*1913-+1994) to jeden z najwybitniejszych kompozytorów ubiegłego stulecia. Studiował w Konserwatorium Warszawskim w klasie kompozycji Witolda Maliszewskiego oraz fortepianu Jerzego Lefelda.

Dobrze zapowiadającą się karierę przerwał wybuch II wojny światowej. W tym czasie kompozytor utrzymywał się z występów w duecie fortepianowym z Andrzejem Panufnikiem. Po wojnie współtworzył Związek Kompozytorów Polskich, był w radzie programowej Warszawskiej Jesieni. Nie chciał wiązać się z żadną uczelnią muzyczną, ale w latach 60. często wykładał podczas kursów w USA, Anglii, Szwecji i Danii. W kolejnych dekadach jedynie sporadycznie przyjmował zaproszenia na wykłady, jednocześnie coraz więcej uwagi poświęcając pracy dyrygenckiej; wykonywał jednak wyłącznie swoje utwory.

W twórczości podążał własną drogą, stosując indywidualnie traktowany system dwunastotonowy, specyficznie rozumianą wielką formę dwuczęściową, aleatoryzm kontrolowany, którego jest wynalazcą, oraz formę łańcuchową, złożoną z zazębiających się fragmentów.

***

Livre pour orchestre (1968)

Tytuł dzieła nawiązuje zarówno do dawnych (Livre pour clavecin F. Couperina, Orgelbüchlein J.S. Bacha), jak i nowych (Livre pour quatuor P. Bouleza, Livre d’orgue O. Messiaena) „ksiąg” muzycznych.

Utwór składa się z czterech rozdziałów, przedzielonych aleatorycznymi interludiami. Całość grana jest bez przerwy (interludia stanowią momenty odprężenia i odpoczynku dla słuchaczy). Ostatnie, trzecie interludium niepostrzeżenie przechodzi w część finałową o największym ładunku treściowym.

Livre pour orchestre powstała na zamówienie miasta Hagen. Prawykonanie odbyło się w 1968 roku pod dyrekcją Bertholda Lehmana, któremu utwór jest dedykowany. Polska premiera miała miejsce w roku 1969 na koncercie inaugurującym Warszawską Jesień. Grała Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, dyrygował Jan Krenz.

kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!