Poniższe teksty biorą udział w prowadzonym w ramach festiwalu konkursie na recenzję wydarzenia muzycznego. Akcja kierowana jest do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych (publikujemy fragmenty najlepszych recenzji).

 

Pola Górecka
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. nr 2 im. F. Chopina we Wrocławiu

„Mozaika w kolorze Alice Blue” / 29. Musica Polonica Nova 
Niebieska Alicja

Instrumenty skrzypiały jakby ktoś dla zabawy ruszał starymi online casino österreich, nienaoliwionymi drzwiami, charakter dzieł był agresywny. Czasem dźwięki brzmiały jak dżungla, czasem jak odgłosy wojny. Chwilami były szybkie, chwilami powolne. Raz jak z kryminału, innym razem jak z horroru (chociaż zdarzały się momenty łagodne i spokojne). Można powiedzieć, że było różnorodnie.

-

Maja Tarczyńska
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. nr 2 im. F. Chopina we Wrocławiu

„Lasy deszczowe” – Grażyna Pstrokońska-Nawratil / 29. Musica Polonica Nova
Deszcz oklasków

Lasy deszczowe Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil to zdecydowany fenomen wieczoru. Tajemnicza melodia, dźwięki fletu poprzecznego wraz z fletem piccolo oraz zaskakująca, pełna kontrastów dynamika, wybitnie przypadły publiczności do gustu. Utwór został nagrodzony  wielkimi owacjami na stojąco, na które zdecydowanie zasługiwał.

-

Patrycja Białko
Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu
„Asasello, Behemot i Korowiow z wizytą w lesie Mokrzańskim” / 29. Musica Polonica Nova
Zrozumieć muzykę współczesną

Utwór „Sceny z Bułhakowa” Jana Kornowicza w pełni przekazuje nastrój rosyjskiej powieści („Mistrz i Małgorzata”). Radość splata się ze smutkiem, miłość tworzy jedność z nienawiścią, strach tłamsi odwaga. Kompozytor igra z wyobraźnią słuchacza przy pomocy dźwięków. Instrumenty dęte blaszane zwiastują zbliżające się niebezpieczeństwo, epizody fortepianu, skrzypiec i fletu to pozornie spokojne i „bezpieczne” części. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć kolejnych zwrotów akcji. Jak we śnie. Utwór ilustruje ciągły niepokój i obecność sił zła w „Mistrzu”.

-

Jan Zieliński
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. nr 2 im. F. Chopina we Wrocławiu
„Koncert fletowy” – Paweł Mykietyn / 29. Musica Polonica Nova
Uczta wrażeń

Dzieło to w swojej konstrukcji jest różnorodne, ciekawe i intrygujące. Zawiera fragmenty liryczne i impulsywne. Z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej Agata Kielar – Długosz i Łukasz Długosz stworzyli pięknie brzmiący i zapadający w pamięć duet. Utwór ten był jedynym tego wieczoru dziełem reprezentującym nurt muzyki absolutnej. Kontrastował zatem z pozostałymi utworami prezentowanymi na koncercie.

-

Julia Leniart
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. nr 2 im. F. Chopina we Wrocławiu
„IN-OUT-UP-DOWN” / 29. Musica Polonica Nova
Najlepsi z najlepszych

Najmocniejszym punktem koncertu był występ niezwykle charyzmatycznego pianisty Mateusza Borowiaka. W „Koncercie fortepianowym” Andrzeja Panufnika młody instrumentalista zachwycił wirtuozerią i nadzwyczajną techniką wykonawczą. Zaskakujące jest też to, że mając do dyspozycji dość „głuchy” fortepian, wydobył z niego dźwięk pełen blasku, idealny dla współczesnego utworu.

-

Jakub Soliński
Gimnazjum nr 50 we Wrocławiu
Koncert Chóru Narodowego Forum Muzyki / Narodowe Forum Muzyki

W zróżnicowanym i bardzo ciekawym repertuarze chóru usłyszeliśmy alternatywne wersje pieśni religijnych związanych z okresem kościelnym nazywanym powielkanocnym. Wielogłosowe i potężne „Gloria” i „Kyrie” wniosły emocje i duchowość. Całość jednak nie miała religijnego charakteru. Pojawiła się m.in. opowieść o młodym kowboju wykonana brawurowo przez chór i solistkę, ucieszył mnie znany przebój Roberty Flack „Killing me softly”. (…) Nie mam wątpliwość co do oceny koncertu – cudowny. Czyste brzmienie, równe tempo, super dynamika – to na pewno owoc ciężkiej pracy. Nagroda przyznana wrocławskiemu chórowi przez BBC Music Magazine nie była przypadkiem.

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!