Messiaen Olivier

Olivier Messiaen (1908*-1992+) to jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, a także znakomity organista (przez ponad sześćdziesiąt lat związany z paryskim kościołem św. Trójcy) oraz ornitolog-samouk. Absolwent Konserwatorium Paryskiego, gdzie jego nauczycielami byli m.in. Paul Dukas, Maurice Emmanuel, Charles-Marie Widor i Marcel Dupré. Następnie wykładowca tej uczelni; wśród jego uczniów znaleźli się czołowi przedstawiciele II awangardy: Pierre Boulez, Karlheinz Stockhausen i Iannis Xenakis.

 

Francuski kompozytor wypracował na wskroś oryginalny język dźwiękowy, wolny od wpływów tradycyjnej europejskiej rytmiki taktowej i harmoniki dur-moll, ale też niezależny od wzorów muzyki dodekafonicznej oraz serialnej. Do jego charakterystycznych składników należą specyficzne skale (tzw. modi o ograniczonej liczbie transpozycji) oraz rytmy palindromiczne (nazwane przez Messiaena nieodwracalnymi), a także autorskie transkrypcje śpiewu ptaków, które pojawiają się w większości dojrzałych dzieł kompozytora, a w kilku stanowią dominujący, a nawet wyłączny materiał melodyczny. Co istotne, systematyczne podejście do procesu kompozycji twórca łączył z głęboką inspiracją religijną, wypływającą z wiary katolickiej.

***

 

O sacrum convivium! (O święta uczto) na chór a capella (1937)

 

„Motet na cześć najświętszego sakramentu” skomponowany został przez Messiaena w latach międzywojennych, zanim w pełni wykrystalizował się jego dojrzały język dźwiękowy. Zarazem to jeden z najpopularniejszych utworów w jego dorobku oraz jeden z kilku zaledwie napisanych do oryginalnego tekstu łacińskiego (w tym wypadku autorstwa św. Tomasza z Akwinu). Premiera kompozycji miała miejsce w 1938 roku w Paryżu.

 

mm/kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!