Nichols Sam

Sam Nichols (1972*) studiował w Vassar College oraz Brandeis University. Licznie nagrody kompozytorskie zaowocowały zamówieniami płynącymi od takich zespołów jak Left Coast Chamber Ensemble czy Earplay. Utwory artysty wykonywane były w Stanach Zjednoczonych i Europie przez takich artystów jak sopranistka Haleh Abghari, wiolonczelista David Russell, czy pianiści: Amy Briggs, Shuann Chai, Sabrina De Carlo, Christopher Wendell Jones, Karolina Rojahn oraz Karen Rosenak.

Kompozytor zaangażowany był w liczne projekty multimedialne realizowane wspólnie z rzeźbiarzem Robinem Hillem. Nichols często występuje z perkusistą Chrisem Frohem. Najbliższe plany kompozytora obejmują napisanie utworu na orkiestrę i dwóch dyrygentów, utworu solowego dla Froha, a także skomponowanie muzyki do słów Edwarda Leara.

Sam Nichols wykłada na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, uczy też w ramach Programu Studiów Technokulturalnych.

***

Refuge na kwartet smyczkowy (2009)

Złożone przez Left Coast Chamber Ensemble zamówienie na utwór będący pendant do Wielkiej fugi Ludwika van Beethovena, było inspirujące i wymagające zarazem. Kompozytor nie chciał iść śladami Beethovena (nie wspominając o innych mistrzach fugi – Bachu i Bartóku), był zdecydowany nie napisać fugi. I choć wiele fragmentów ma bezpośrednie źródło w ustępach Wielkiej fugi, Refuge nie rozwija się polifonicznie – na dużych przestrzeniach Nichols całkowicie zrywa z tradycyjnym myśleniem kontrapunktycznym. Cztery instrumenty grają tę samą melodię, ale ozdabiają ją inaczej, czasem grają w nieco innych wartościach rytmicznych. W rezultacie powstaje rodzaj quasi-kanonu, daleki od kontrapunktycznej ścisłości, w którym poszczególne linie zbliżają się, to znów oddalają od siebie.

Utwór dedykowany jest muzykom Left Coast Chamber Ensemble.

Prawykonanie utworu miało miejsce w Mill Valley w Kaliforni w roku 2009. Polska premiera odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

kk /km/kk

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!