Nobles Jordan

Jordan Nobles (1969*) należy do czołówki kompozytorów kanadyjskich. Jego utwory chwalone są przez krytykę za wyjątkową urodę brzmienia.

Istotną część dorobku artysty stanowi muzyka chóralna, za którą otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Najnowsze plany kompozytora obejmują napisanie koncertu fortepianowego na zamówienie orkiestry z Vancouver z myślą o Corey Hamm jako solistce, utworu kameralnego dla Victoria’s Aventa Ensemble, baletu, a także zamówienia dla zespołów z Nowego Jorku, Seattle i Tokio.

***

Lux Antiqua na chór mieszany (2011)

Współcześni astronomowie badają gwiazdy niewidoczne gołym okiem, a zarazem tak liczne, że nie sposób ich wszystkich nazwać: znane są tylko specjalistom pod numerami w katalogach ciał niebieskich. Te gwiazdy, które mają swoje imiona, są widoczne dla oka nieuzbrojonego, a ich nazwy są bardzo stare, pochodzą sprzed tysięcy lat i stanowią wspólne wszystkim ludziom dziedzictwo kulturowe. Na te gwiazdy patrzyli nasi odlegli przodkowie i o nich opowiadali niezliczone historie.

Gwiazdy wybrane przez kompozytora nie należą do najjaśniejszych ani najbliższych Ziemi. Spośród tysięcy nazw wybrane zostały te najpiękniejsze, takie jak Suhail al Muhlif, Aludra, Nair Al Saif czy Zubenelgenubi. Domagają się one opracowania muzycznego. Lecz gwiazd o pięknych nazwach jest wiele, konieczna była selekcja. Utwór operuje trzydziestoma pięcioma nazwami ciał niebieskich zaczerpniętymi z greki, łaciny i arabskiego. Koo She jest jedyną wykorzystaną w kompozycji nazwą pochodzącą z astronomii chińskiej.

Prawykonanie utworu odbyło się w roku 2011 w Medina w stanie Waszyngton. Polska premiera odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

kk /km/kk

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!