Opałka Jakub Tomasz

Tomasz Opałka (1983*) studiował kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Krzysztofa Baculewskiego. Jest kompozytorem wszechstronnym, łączącym elementy trudne w odbiorze, wysublimowane artystycznie i skrajnie nowoczesne z fragmentami o bardziej popularnym, bezpretensjonalnym, delikatnym i przyjemnym charakterze.

Artysta tworzy na duże składy, nie stroni też od muzyki kameralnej i filmowej. Wiele jego dzieł charakteryzuje ostra pulsacja rytmiczna i agresywna narracja.

Opałka otrzymał wiele nagród i stypendiów twórczych. Jest członkiem Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich.

***

Vitality na perkusję i orkiestrę (2011)

Ten koncert na perkusję i orkiestrę to jedyne dzieło programowe w dorobku kompozytora. Inspirowany jest Eliadowską koncepcją czasu oraz obrzędowością społeczeństw archaicznych. Podejmuje też problem relacji między jednostką a ogółem. Odniesienia do dawnych kultur splatają się z obrazami współczesnego wielkiego miasta, skłaniając do refleksji nad kondycją człowieka XXI wieku. Trzy części koncertu grane są bez przerwy.

The Raindance (Taniec deszczu) odwołuje się do dawnego mistycyzmu i magii. Solista wciela się w rolę szamana, któremu ostatecznie udaje się przywołać deszcz.

The Transition (Przejście) stanowi przejście z dawnych czasów do współczesności, z dzieciństwa w dorosłość, z samotności w społeczność. To centralny punkt obrzędu, w którym musimy doświadczyć śmierci, by odrodzić się w części trzeciej.

Reborn and Acceptation (Odrodzenie i pogodzenie) to popis solisty oraz grupy perkusyjnej w orkiestrze. Obraz współczesnego miasta symbolizuje włączenie jednostki w społeczność. Jest zarazem kulminacją dzieła.

Prawykonanie utworu odbyło się w Warszawie w roku 2012.

kk/mm/kk

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!