Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej

  • Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej
  • 09/10/2014, godz: 17:00
  • Cena: 20–30 PLN
  • Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
fot. Marcin Janda
Program koncertu

dyrygent – Jacek Rogala

perkusja – Leszek Lorent

Fernando Munizaga-Mellado [CH] – Espejismos
Jesper Nordin [SE/VICC] – Residues
Marcel Wengler [LU] – Tableau for orchestra
Panayiotis Kokoras [GR] – Kydoimos
Tomasz Jakub Opałka [PL] – Vitality
Grażyna Pstrokońska-Nawratil [PL] – Harmony’s

patronat honorowy Ambasady Wielkiego Księstwa Luksemburga i Ambasady Królestwa Szwecji

Historia zespołu sięga roku 1920, kiedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna wyłoniona z Orkiestry Dętej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Ambicją przedstawicieli środowiska kulturalnego było jednak utworzenie zawodowego zespołu muzycznego. To marzenie zrealizowano po wojnie. W skład Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej weszło 24 legionistów, co świadczy nie tylko o silnych związkach z Orkiestrą Legionów, ale również o ciągłości historycznej. Inauguracja pierwszego sezonu artystycznego miała miejsce 28 lipca 1945 – już dwa miesiące po wyzwoleniu.

Status filharmonii i nazwę Państwowa Filharmonia im. Oskara Kolberga nadano orkiestrze w 1968 dzięki Karolowi Anbildowi, który prowadził ją w latach 1957-90. Z jego inicjatywy w 1964 powstał festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki, a w 1984 powołano Chór Filharmonii. Następnie funkcję dyrektora sprawował Tomasz Szreder. Podczas jego kadencji siedzibą orkiestry stało się Kieleckie Centrum Kultury. Od 1995 do 2001 stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego piastował Szymon Kawalla, który po trzydziestu latach przerwy reaktywował festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki. W 1998 instytucja została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską. Obecnie kieruje nią Jacek Rogala. W styczniu 2012 Filharmonia otrzymała nową siedzibę wybudowaną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Z Orkiestrą współpracowało wielu wybitnych dyrygentów, m. in. Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała. Występowali tu także tak znani soliści, jak: Jeremy Findlay, Ingrid Fliter, Andrzej Hiolski, Krzysztof Jakowicz, Eugen Indjic, Kevin Kenner, Zofia Kilanowicz, Konstanty A. Kulka, Mischa Maisky, Wiesław Ochman, Piotr Paleczny, Jadwiga Rappé, Wanda Wiłkomirska, Krystian Zimerman i wielu innych. Zespół, w skład którego wchodzi ok. 80 muzyków, koncertował m.in. w krajach Beneluxu oraz w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech i w Korei Płd.