Orkiestra Muzyki Nowej

  • "Tradycja i muzyka nowa" - Orkiestra Muzyki Nowej / koncert IAMIC
  • 07/10/2014, godz: 15:00
  • Cena: 0 PLN
  • Zamek Książ
fot. Marcin Mazurkowski orkiestra muzyki nowej
Program koncertu

 

Koncert organizowany przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmic logo IAMIC logo Logo_iamic_2014_ok

dyrygent – Szymon Bywalec

Jana Kmitowa [SK] – Metamerie, na fujarę i orkiestrę kameralną
Cândido Lima [PT] – Momentos-Memorias II, na gitary portugalską i klasyczną i orkiestrę kameralną
Gunnar Andreas Kristinsson [IS] – Arma Virumque Cano, na orkiestrę kameralną
Savvas Savvas [CY] – Drepani, na orkiestrę kameralną
Zygmunt Krauze [PL] – Aus aller Welt stammende, na złóbcoki i instrumenty smyczkowe

-

soliści:

Michal Paľko – fujara
Miguel Raposo – gitara portugalska
Philippe Raposo – gitara

-

 

Co roku powstają dziesiątki tysięcy nowych kompozycji. W tej masie są utwory bardzo dobre, bywają znakomite i zdarzają się genialne. Orkiestra Muzyki Nowej od kilkunastu lat eksploruje ten obszar współczesnej sztuki poszukując dzieł znaczących dla kultury, interesujących dla odbiorcy, nowatorskich, czasem niesłusznie zapomnianych, wartych przygotowania, prezentacji publicznej i rejestracji na płytach CD.

Efektem tej aktywności jest ponad 100 prawykonań na krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych, szereg nagrań koncertowych, radiowych i studyjnych, z których część ukazała się na kilkunastu płytach CD, otrzymując wysokie oceny i nagrody międzynarodowego środowiska muzycznego: P2-Prize – czyli „duńskie Grammy” – Nagroda Radia Duńskiego za 2012 rok, Pizzicato Supersonic Award (Luxemburg) Międzynarodowe Trybuny Kompozytorów UNESCO (Paryż, Amsterdam), nominacja do nagrody Fryderyk 2003.

Kompetencje wykonawcze zespołu – cenione przez kompozytorów, organizatorów festiwali, promotorów muzyki współczesnej i wydawców płytowych – to efekt współpracy ze znakomitymi dyrygentami, solistami i reżyserami dźwięku oraz odwaga w podejmowaniu artystycznych wyzwań obejmujących prezentacje arcytrudnych pozycji muzyki XX w. (m.in. „Repons” i „Derive II” P.Bouleza) oraz prawykonania dzieł uważanych czasem za niewykonalne i odrzucanych przez innych wykonawców.

OMN to również inspirator i organizator wielu różnorodnych przedsięwzięć  artystycznych obejmujących m.in. nagrania i wydania płyt CD, organizację Festiwali Muzyki Nowej, koncertów promocyjnych oraz przedsięwzięć interdyscyplinarnych z udziałem tancerzy, solistów, wokalistów z wykorzystaniem multimediów i technologii informatycznych, realizowanych poza salami koncertowymi w nietypowych miejscach.

OMN od szeregu lat uczestniczy w międzynarodowych projektach artystycznych i edukacyjnych współpracując z czołowymi europejskimi zespołami muzyki nowej i instytucjami promującymi muzykę współczesną.