Orkiestra Muzyki Nowej

  • Orkiestra Muzyki Nowej
  • 05/10/2014, godz: 18:00
  • Cena: 20–30 PLN
  • Aula Leopoldina
fot. Marcin Mazurkowski orkiestra muzyki nowej
Program koncertu

Szymon Bywalec – dyrygent

Dariusz Jackowski – system generatywny
Krzysztof Lasoń – skrzypce
Stanisław Lasoń – wiolonczela
Adam Stachula – obój
Jarosław Mamczarski – elektronika
Tom Mays – przygotowanie oprogramowania transformacji
Łukasz Bebłot kontrabas
Jan Kotula kontrabas
Adam Bałdych – skrzypce
Paweł Hendrich – komputer audio

 

Takashi Tokunaga [JP] – How to embroider by shading [7']
Carlos Caires [PT] – All-in-one na zespół instrumentalny i live electronics [4'33'']
Doina Rotaru [RO] – Centrifuga na zespół instrumentalny [8'30'']
Elżbieta Sikora [PL] – Twiling. Sonosphere I na obój, kwintet smyczkowy i live electronics [20']

-

Dmitry Timofeev [RU] – Double Bass Duo [8']
Gerhard Stabler [DE] – Luftspiegelungen,gra da siedmiorga [20']
Paweł Hendrich [PL] – Alopopulo na orkiestrę kameralną, skrzypce solo i komputery  [14']

Patronat honorowy Ambasady Japonii i Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu
-

Co roku powstają dziesiątki tysięcy nowych kompozycji. W tej masie są utwory bardzo dobre, bywają znakomite i zdarzają się genialne. Orkiestra Muzyki Nowej od kilkunastu lat eksploruje ten obszar współczesnej sztuki poszukując dzieł znaczących dla kultury, interesujących dla odbiorcy, nowatorskich, czasem niesłusznie zapomnianych, wartych przygotowania, prezentacji publicznej i rejestracji na płytach CD.

Efektem tej aktywności jest ponad 100 prawykonań na krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych, szereg nagrań koncertowych, radiowych i studyjnych, z których część ukazała się na kilkunastu płytach CD, otrzymując wysokie oceny i nagrody międzynarodowego środowiska muzycznego: P2-Prize – czyli „duńskie Grammy” – Nagroda Radia Duńskiego za 2012 rok, Pizzicato Supersonic Award (Luxemburg) Międzynarodowe Trybuny Kompozytorów UNESCO (Paryż, Amsterdam), nominacja do nagrody Fryderyk 2003.

Kompetencje wykonawcze zespołu – cenione przez kompozytorów, organizatorów festiwali, promotorów muzyki współczesnej i wydawców płytowych – to efekt współpracy ze znakomitymi dyrygentami, solistami i reżyserami dźwięku oraz odwaga w podejmowaniu artystycznych wyzwań obejmujących prezentacje arcytrudnych pozycji muzyki XX w. (m.in. „Repons” i „Derive II” P.Bouleza) oraz prawykonania dzieł uważanych czasem za niewykonalne i odrzucanych przez innych wykonawców.

OMN to również inspirator i organizator wielu różnorodnych przedsięwzięć  artystycznych obejmujących m.in. nagrania i wydania płyt CD, organizację Festiwali Muzyki Nowej, koncertów promocyjnych oraz przedsięwzięć interdyscyplinarnych z udziałem tancerzy, solistów, wokalistów z wykorzystaniem multimediów i technologii informatycznych, realizowanych poza salami koncertowymi w nietypowych miejscach.

OMN od szeregu lat uczestniczy w międzynarodowych projektach artystycznych i edukacyjnych współpracując z czołowymi europejskimi zespołami muzyki nowej i instytucjami promującymi muzykę współczesną.

Utwór Pawła Hendricha dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

imit_mkidn_80