Panufnik Andrzej

Andrzej Panufnik (*1914-1991+) to polski kompozytor i dyrygent, przez większą część życia związany z Wielką Brytanią. Studiował teorię muzyki i kompozycję u Kazimierza Sikorskiego w Konserwatorium Warszawskim. Studia dyrygenckie odbył pod kierunkiem Feliksa Weingartnera w Wiedniu oraz u Philippe’a Gauberta w Paryżu.

Podczas II wojny światowej utrzymywał się z występów solowych oraz w duecie fortepianowym z Witoldem Lutosławskim. Po 1945 roku jego kariera jako dyrygenta, a przede wszystkim kompozytora nabrała rozpędu oraz międzynarodowej skali. Władzie komunistycznej Polski reagowały na to, przyznając mu najwyższe państwowe odznaczenia i zarazem podejmując próby cenzurowania jego twórczości. Nie mogąc pogodzić się z tymi ograniczeniami, kompozytor opuścił ojczyznę w 1954 roku i osiadł na stałe w Wielkiej Brytanii. W Polsce jego twórczość została objęta całkowitą cenzurą na ponad trzydzieści lat.

Panufnik rozwijał konsekwentnie międzynarodową karierę, zdobywając m. in. dwukrotnie Nagrodę Kompozytorską Księcia Pierre’a w Monako (1963, 1983) oraz Medal za kompozycję z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Sibeliusa (Londyn, 1965). W 1991 królowa brytyjska Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki. Pośmiertnie kompozytor odznaczony został Orderem Polonia Restituta.

Co istotne, we wszystkich okresach twórczości Panufnik nawiązywał on do swoich korzeni, m. in. cytując polski folklor i muzykę dawną oraz nawiązując w programach swoich dzieł do rodzimej historii, a także tradycji kulturowej i religijnej.

***

Song to the Virgin Mary (Pieśni do Marii Panny) na chór a capella (1969)

W tej chóralnej modlitwie pragnąłem oddać uwielbienie, żarliwość i czystość wiary polskiego ludu, dla którego kult Marii Panny jest szczególnie bliski i istotny. Zainspirowały mnie z jednej strony wspomnienia naiwnego piękna ludowej sztuki religijnej w Polsce, z drugiej zaś – poruszający i sugestywny średniowieczny tekst łaciński autorstwa anonimowego polskiego poety […]

Temat melodyczny utworu, oparty na skali pentatonicznej, jest blisko spokrewniony z polskim folklorem, a odzywają się w nim także dalekie echa chorału. Ujawnia się on konsekwentnie we wszystkich sześciu głosach, wędrując przez wszystkie dwanaście tonacji, przy czym procesy te przebiegają w sposób symetryczny. […]

Andrzej Panufnik

Premiera utworu miała miejsce w 1964 roku w Londynie.

mm/kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!