Pasieczny Marek

Marek Pasieczny(1980*) gitarzysta i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Studia uzupełniał w Royal Conservatoire of Scotlandw Glasgow, a następnie na uczelniach w Brisbane i Sydney. Obecnie kontynuuje studia doktoranckie oraz wykłada kompozycję i orkiestrację na University of Surrey w Guildford.

Jako kompozytor,  gitarzysta i wykładowca pojawia się regularnie na festiwalach w Europie, Azjioraz Australii, Nowej Zelandii i Republice Południowej Afryki. Współpracował z takimi muzykami jak: Pat Metheny, David Russell, Roland Dyens, Carlo Domeniconi, Kazuhito Yamashita oraz z orkiestrami BBC Scotland, Scottish Ballett Orchestra, Royal Scottish National, Aukso, Shanghai Chamber Orchestra i innymi.

W dorobku ma ponad 150 kompozycji na instrumenty solowe, zespoły kameralne oraz utwory orkiestrowe (w tym osiem koncertów).

***

Anamnesis after Toru Takemitsu (2014) na gitarę i wiolonczelę

I. Spaciously

II. Slightly faster

III. With more movement

Anamneza (z greckiego anamnesis – przypominanie) oznacza w filozofii sposób poznania danej rzeczy poprzez przypominanie sobie o niej niezależnie od doświadczenia zmysłowego. Platon łączył tę teorię z wędrówką dusz (metempsychozą).

Gdy Toru Takemitsu komponował trio na flet, altówkę i harfę And then I knew ’twas wind, nie tylko zapożyczył instrumentację z II SonatyDebussy’ego (na flet, altówkę i harfę), ale także zacytował ją w partii altówki.

Podążając za ideą pamięci i cytatu, Pasieczny zawarł w Anamnesis cytat z tria Takemitsu. Materiał ten pojawia się sześć razy w coraz to większych fragmentach (motyw procesu przypominania), by w pełnej formie pojawić się na końcu utworu (jako wyraziste wspomnienie).

Spoiwem integrującym tryptyk jest pięciodźwiękowy motyw, oparty na japońskiej skali ichikosucho. Idea pamięci-wspomnienia-przypominania znajduje również odzwierciedlenie w nutach centralnych (nutą centralną jest dźwięk powtarzany w różnych oktawach i różną artykulacją), dających iluzję pamięci wcześniej zasłyszanych dźwięków.

kk / km/kk

Utwór dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!