Penderecki Krzysztof

Krzysztof Penderecki (*1933) to jeden z najważniejszych kompozytorów współczesnych. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (w klasie kompozycji Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza) rozpoczął karierę w sposób wyjątkowo efektowny – zdobywając w 1959 roku trzy pierwsze nagrody (pod różnym pseudonimami) w II Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

Kolejne – pionierskie dla tzw. sonoryzmu – dzieła młodego twórcy przyniosły mu liczne międzynarodowe wyróżnienia, m. in. dwukrotnie Prix Italia. Zyskawszy pozycję czołowego przedstawiciela szkoły polskiej, i w ogóle wschodnioeuropejskiej awangardy, Penderecki dokonał  na przełomie lat 60. i 70. zaskakującej wolty, zwracając się ku tradycji – najpierw średniowiecznej i renesansowej, a następnie także romantycznej.

Ów kierunek zyskał mu przychylność słuchaczy oraz wykonawców nie związanych z kręgiem festiwali muzyki współczesnej, spotykając się jednocześnie ze zdecydowaną krytyką środowiska awangardowego. Tymczasem Penderecki konsekwentnie rozwijał karierę nie tylko kompozytorską, lecz także jako dyrygent oraz pedagog. Katalog jego dzieł obejmuje dziś dużo ponad sto utworów kameralnych, symfonicznych, operowych i oratoryjnych. Na dorobek twórcy składają się ponadto dziesiątki nagród, odznaczeń i doktoratów honoris causa przyznawanych na całym świecie.

***

Raj utracony – sacra rappresentazione w dwóch aktach (1976-78)

libretto: Christopher Fry na podstawie poematu Johna Miltona pod tym samym tytułem

Określenie gatunkowe wskazuje, że nie mamy do czynienia z operą, lecz raczej ze scenicznym oratorium nawiązującym do tradycji średniowiecznego dramatu liturgicznego. Libretto przedstawia losy pierwszych ludzi, Adama i Ewy przed ich wygnaniem z raju. Zakończenie ma jednak optymistyczny, a więc odmienny niż w siedemnastowiecznym eposie Miltona, charakter.

Pewne aspekty języka muzycznego, a także monumentalność i rozmach dzieła (przeznaczonego na czternastu solistów, wielką orkiestrę, chór mieszany i chór chłopięcy) pozwalają wpisać Raj utracony w tradycję postwagnerowską, neoromantyczną. Przemawia za tym także organiczność formy utworu, osiągana poprzez konsekwencję i logikę w stosowaniu pewnych zwrotów interwałowych oraz kilku tematów, spełniających funkcję podobną do lejtmotywów. Co istotne dla symbolicznego wymiaru dzieła, w roli tej występują także cytaty – przede wszystkim centralny dla utworu temat słowno-muzyczny zaczerpnięty z chorału Jana Sebastiana Bacha O grosse Lieb.

Raj utracony powstał na zamówienie Lyric Opera w Chicago dla uczczenia 200. rocznicy uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. Prawykonanie odbyło się na tej właśnie scenie w 1978 roku. Polska premiera miała miejsce na Warszawskiej Jesieni w 1979. Premiera inscenizacji Waldemara Zawodzińskiego na deskach Opery Wrocławskiej odbyła się w 2008 roku.

mm/kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!