Płonka Jarosław

Jarosław Płonka (1984*) uczył się gry na wiolonczeli w szkołach w Łodzi. W 2003 roku rozpoczął studia muzykologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w latach 2004-2009 zgłębiał tajniki kompozycji w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Krystyny Moszumańskiej-Nazar i Wojciecha Widłaka. Studia uzupełniał w Konserwatorium w Birmingham oraz w Konserwatorium w Rotterdamie. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Kompozycji macierzystej uczelni.

Przełomowy był dla niego rok 2006, gdy otrzymał I nagrodę na organizowanym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne Konkursie im. Tadeusza Ochlewskiego za utwór Konstrukcja w metalu na trąbkę solo. Utwór ten inspirowany jest rzeźbiarstwem Katarzyny Kobro.

W 2012 roku artysta wziął udział w warsztatach Composer Collider prowadzonych przez zespół musikFabrik. W wyniku tej współpracy powstał utwór na wiolonczelę i zespół instrumentalny lightly touched / heavily pressed. W dziele tym twórca wykorzystał swoje doświadczenia w dziedzinie artykulacji flażoletów naturalnych – zagadnieniu temu poświęcona jest duża część pracy doktorskiej kompozytora.

***

cuir na klawesyn i elektronikę (2014)

Założeniem kompozytora jest próba integracji rytmicznie precyzyjnie zapisanej warstwy o określonych wysokościach dźwięku (klawesyn) z szumową warstwą elektroniki. Partia klawesynu potraktowana jest wirtuozowsko: wymaga nie tylko perfekcyjnej techniki, ale także wrażliwości na barwę instrumentu i niuanse interpretacyjne oraz gotowości wchodzenia w interakcję z przygotowaną partią elektroniki.

Dźwiękowa treść wypełniająca ramy utworu jest komentarzem do współczesnego świata: refleksją na temat ludzkości i jej stosunku do natury, wszechobecnej technologii i uzależnionego od niej społeczeństwa, ery przeciętności i antybohaterów.

Prawykonanie utworu odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

kk/mm/mm

Utwór dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

 

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!