Prasqual

Prasqual (*1981) to kompozytor, architekt dźwięku, dyrygent i pianista. Studiował w Poznaniu, Kolonii i Düsseldorfie; brał też udział w kursach kompozytorskich m.in. u Briana Ferneyhough, Petera Eötvösa, Christiana Wolffa i – wielokrotnie – u Karlheinza Stockhausena. Osobisty kontakt ze Stockhausenem miał duży wpływ na jego myślenie o muzyce. Obecnie kompozytor mieszka i pracuje w Kolonii.

Główne obszary zainteresowań Prasquala to dzieła sceniczne, muzyka mikrotonowa, muzyka elektroniczna oraz ruch muzyki w przestrzeni. Wszystkie te aspekty znajdują syntetyczny wyraz w jego ostatniej pracy Architektura światła, czyli trzeciej części projektu operowego Orlando.

Kompozytor pisał m. in. na zamówienie Opery Wrocławskiej, Deutschlandfunk w Kolonii, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Städtische Bühnen Münster, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

***

Pięć śpiewów z klatki na mezzosopran, baryton, recytatora, orkiestrę symfoniczną i dźwięki elektroniczne; do słów Tadeusza Różewicza w tłumaczeniu Karla Dedeciusa i Prasquala (2014)

Utwór stanowi innowacyjną próbę stworzenia dzieła w nowym gatunku, nawiązującego do zapomnianego romantycznego melodramatu (scenicznej formy literacko-muzycznej) , jednak znacznie przekraczającego jego ramy. To cykl pieśni o dramaturgii totalnej, obejmujący słowo mówione, śpiew, muzykę orkiestrową i elektroniczną.

Prawykonanie dzieła odbędzie się na scenie Opery Wrocławskiej podczas Światowych Dni Muzyki 2014 i IV Festiwalu Opery Współczesnej.

Utwór dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

mm/kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!