Prins Stefan

Stefan Prins (1979*) studiował fortepian i kompozycję w Królewskim Flamandzkim Konserwatorium w Antwerpii, a następnie w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Często występuje jako kompozytor muzyki improwizowanej, grający na fortepianie preparowanym i wykorzystujący środki elektroniczne, połączone z tańcem, filmem, sztuką. Jako kompozytor Prins podejmuje problematykę wielostronnych relacji między kompozytorem, partyturą, wykonawcą, technologią, odbiorcami a społeczeństwem.

W 2012 Związek Dziennikarzy Belgijskich przyznał artyście tytuł „Kompozytora Roku”.

***

Piano hero #1 na klawiaturę midi, wideo i środki elektroniczne (2011-2012)

Fortepian składa się z klawiatury, stalowych strun, mechanizmu młoteczkowego, tłumików i płyty rezonansowej. Ten układ w utworze jest „zaktualizowany” i umieszczony we współczesnym kontekście: klawiatura jest elektroniczna, komputer pełni rolę mechanizmu młoteczkowego (zamiana ruchów pianisty na dźwięki), struny pobudza wirtualny awatar pianisty siedzącego na scenie, a płytę rezonansową zastępuje zestaw głośników.

Rola publiczności także ulega reinterpretacji. Akt „obserwacji” uległ w ostatnich czasach radykalnej zmianie w społeczeństwie śledzonym przez miliony kamer monitoring oraz satelity geostacjonarne wyposażone w kamery dużej rozdzielczości. Nasz świat jest światem internetu, w którym co dzień pojawiają się miliony nowych amatorskich filmów oglądanych przez miliony anonimowych użytkowników.

Piano Hero #1 (dedykowany Frederikowi Croene) jest punktem wyjścia dla cyklu utworów: pianista jedynie obsługuje urządzenia w świecie bitów i bajtów. Począwszy od Piano Hero #2 tradycyjny fortepian powraca do gry.

Nagranie wideo wykonania Frederika Croene: Kobe Wens.

Programowanie max-patch: Klaas Verpoest i Stefan Prins.

Prawykonanie utworu miało miejsce w Antwerpii w roku 2011. Polska premiera odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

kk/mm/kk

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!