Romańczuk Paweł

Paweł Romańczuk (1975*) prowadzi grupę Małe Instrumenty od 2006 roku. Z myślą o zespole komponuje i aranżuje muzykę przeznaczoną na niekonwencjonalne narzędzia muzyczne. Stworzył m.in. ilustracje do kilkunastu filmów animowanych, dokumentalnych i przyrodniczych; kilku spektakli teatralnych, w tym do spektaklu muzycznego Elektrownia Dźwięku (Grand Prix 29.Przeglądu Piosenki Aktorskiej Nurtu OFF, 2008); Jego kompozycje autonomiczne opublikowane zostały na czterech spośród siedmiu płyt zespołu Małe Instrumenty.

Poza komponowaniem i wykonywaniem muzyki artysta tworzy kolekcję niekonwencjonalnych instrumentów (obecnie jest ich ponad 400), które dostosowuje do pracy na scenie oraz w studiu. Buduje też własne instrumenty i mechaniczne konstrukcje dźwiękowe, a także zajmuje się popularyzacją kultury „toy music” na gruncie polskim, przygotowując pokazy i wykłady dotyczące tego zjawiska.

***

Kartacz – suita dla pięciu wykonawców (2013)

Wychowując się w Polsce, natrafiłem na dokonania Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.  Ilustracje do wielu klasycznych animacji, a także szeregu najwybitniejszych polskich obrazów fabularnych zostały stworzone przez kompozytorów i realizatorów z tego właśnie kręgu. Studyjne realizacje elektroniczne, preparowanie  instrumentów, posługiwanie się taśmą i montażem – te zabiegi poszerzyły swego czasu perspektywy sztuki dźwięku.

Ale za „pokonywanie niemożliwości” w muzyce uznać można też realizowanie przez Małe Instrumenty „nieosiągalnych” zestawień brzmieniowych. Inna jednak w każdym z tych przypadków jest orientacja czasowa. W Studiu sięgano po najnowsze technologie i badano sferę dźwięków nieistniejących w tradycji muzycznej. W Małych Instrumentach poszukuję głównie archaizmów, który dziś przynoszą „prawdziwemu dźwiękowi” więcej przestrzeni oraz okazji do funkcjonowania.

A skąd tytuł suity? Militarna retoryka od dawna wpływała na kierunki rozwoju różnych dziedzin artystycznych. Pisząc te słowa na chwilę przed setną rocznicą wybuchu I wojny światowej, przywołuję metaforę pocisku artyleryjskiego jako narzędzie pomocne w kształtowaniu struktury utworu muzycznego. Sięgam też po związane z wojną osobliwości akustyczne oraz kolażowo zestawione kwestie z polskich filmów wojennych.

Suita została prawykonana w grudniu 2013 roku w Warszawie.

Paweł Romańczuk

mm/kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!