Sammoutis Evis

Evis Sammoutis (1979*) uzyskał tytuł doktora w dziedzinie kompozycji na Uniwersytecie w Yorku, a studiował także  m.in. w parsykim IRCAM-ie, Darmstadcie i Tanglewood. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Europejskim na Cyprze, uczył także kompozycji, instrumentacji oraz gry na gitarze na Uniwersytetach w Yorku, Nottingham oraz Hull.

W swoich utworach Sammoutis rozwija w twórczy sposób relację między harmonią i barwą. Kompozycje te, zamawiane m.in. przez Biennale w Wenecji, Festiwal Klangspuren i ARD, wykonywane były w 35 krajach przez takie zespoły, jak Ensemble Modern, Les Percussion de Strasbourg czy Londyńska Orkiestra Symfoniczna. Artysta jest laureatem Nagrody Królewskiego Towarzystwa Filharmonicznego, Nagrody Andresa Segovii, 5. Konkursu Dutilleux oraz Stypendium Liszta.

***

Onomatopeja (Onomatopoeia) na 3 głosy (2011)

„Onomatopeja” to dosłownie wyraz lub zespół wyrazów, których brzmienie odzwierciedla opisywany przez nie dźwięk. Wyrażenie to składa się z dwóch słów greckich: onoma – nazwa oraz poiein – czynić. Onomatopeja oznaczać może także wykorzystanie dźwiękonaśladowczego  lub naturalnie sugestywnego wyrazu do celów poetyckich lub retorycznych.

Oba znaczenia stały się dla mnie inspirujące. Jako kompozytor zajmuję się bowiem przede wszystkim nowymi technikami wokalnymi oraz instrumentalnymi, metodami ich odpowiedniego formowania i strukturyzowania, badaniem ich symbolicznego i syntaktycznego potencjału. Onomatopeja jest mi więc w sposób naturalny bliska.

W moim krótkim utworze posługuję się brzmieniami naśladującymi głosy zwierząt oraz inne dźwięki naturalne, dobrze znane większości ludzi niezależnie od ich pochodzenia. Rozwijam je w wymiarze literackim i muzycznym. Z dźwięków wyłaniają się w końcu wyrazy, zupełnie nowe, ale też takie, które mogą coś słuchaczom przypominać.

Kompozycja przeznaczona jest na kontratenor, tenor i bas-baryton, a dedykowana Zespołowi Wokalnemu Exaudi. Prawykonanie odbyło się w 2011 roku na Cyprze. Polska premiera – we Wrocławiu na Światowych Dniach Muzyki 2014.

Evis Sammoutis

mm/kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!