Schlaeger Christof

Christof Schläger (1958*) urodził się w Bytomiu. W 1968 roku jego rodzina musiała wyemigrować do Niemiec Zachodnich. W 1980 – po ukończeniu studiów inżynierskich – zajął się sztuką dźwiękową.  Od 1987 roku Schläger przygotowywał projekty wystawiennicze i zainicjował „Las Sztuki” w Herne. Swoje multimedialne prace prezentował, często we współpracy z Instytutem Goethego, m.in. w Krakowie, Barcelonie, Nowym Jorku, Tel Awiwie i Hong Kongu. Obecnie mieszka i pracuje (jako artysta dźwiękowy, kompozytor i konstruktor instrumentów) w niemieckim Herne oraz holenderskim Amstelveen.

***

Syreni śpiew (Sirens Chant) – koncert na 100 syren okrętowych, dwie wyspy i przestrzeń jednej mili kwadratowej (2014)

W pionierskich czasach minimalizmu Steve Reich wprowadził technikę przesunięcia fazowego. Na przykład w utworze Piano Phase dwa fortepiany prezentują identyczny wzór melo-rytmiczny, przy czym jeden instrument powoli, stopniowo przyspiesza. Takie przesunięcie fazowe to powszechne zjawisko w życiu wielkich miast. Celem Christofa Schlägera nie jest przetworzenie tego fenomenu, lecz raczej jego realistyczna, trójwymiarowa prezentacja. Na Wyspach Słodowej i Piaskowej umieszczone zostaną dwa zestawy syren okrętowych. Pomiędzy nimi utworzona zostanie ogromna miejska przestrzeń dla publiczności.

Punkt wyjścia dla utworu stanowią najprostsze tradycyjne techniki kompozytorskie, jak opóźnione repetycje rodem z fugi czy zintegrowane minimalistyczne rytmy. Zarazem jednak wyrafinowane środki wariacyjne oraz interakcja dwóch instrumentów, a także dodatkowa warstwa wykreowana przez naturalne echo złożą się na skomplikowaną, wielogłosową, trójwymiarową strukturę o zasięgu oddziaływania kilku kilometrów kwadratowych. Jak podkreśla muzykolog Hanno Ehrler, słuchacz przemieszczając się modyfikuje samą muzykę. „Christof Schläger wypełnia przestrzeń dźwiękiem wywiedzionym z właściwości tejże przestrzeni” – dodaje Ehrler.

Wcześniejsze wersje kompozycji prezentowane były między innymi w Krakowie (w 2010 i 2011 roku). Wersja „wrocławska” będzie miała premierę podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

mm / km / mm

Utwór dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!