Schnelzer Albert

Albert Schnelzer (*1972) to szwedzki kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Malmö oraz londyńskiej Royal College of Music. Jego muzyka jest otwarta i komunikatywna, głęboko osadzona w tradycji tonalnej oraz w dorobku minimalizmu; czasem ma wręcz charakter taneczny. Wśród głównych inspiracji kompozytor wymienia źródła tak odległe, jak dzieła Strawińskiego, twórczość Iron Maiden oraz muzyka bałkańska. Duży wpływ wywiera na jego utwory także literatura, w szczególności książki Salmana Rashdiego.

Do najważniejszych dzieł Schnelzera należą: orkiestrowe Erupto (I nagroda w konkursie Kompozytorzy Jutra, 1998), trio fortepianowe Drapieżne tańce (zamówienie Radia France, premiera na paryskim festiwalu Présence w 2004 roku), orkiestrowe Freak in Burbank (premiera na festiwalu Proms w 2010 roku), Koncert obojowy (dla Francois Leleux), Emperor Akbar (dla Brodsky Quartet) oraz Koncert wiolonczelowy Crazy Diamond (dla Claesa Gunnarsona i Orkiestry Symfonicznej w Göteborgu).

Crazy Diamond - koncert wiolonczelowy (2011)

Tytuł utworu to nawiązanie do piosenki Shine On You Crazy Diamond Pink Floyd. Ta z kolei stanowiła hołd członków zespołu dla Syda Barretta – współzałożyciela grupy, który musiał opuścić jej szeregi z powodu nadużywania narkotyków oraz choroby psychicznej. Utwór oraz płyta pod tym samym tytułem wywarły silny wpływ na Alberta Schnelzera w okresie dojrzewania. Oto, co o tej inspiracji pisze sam kompozytor:

Syd był dla nas wówczas postacią mityczną. Niewiele o nim wiedzieliśmy poza tym, że brał narkotyki i zwariował. Ale ból i poczucie straty, obecne w piosenkach [Pink Floyd – przyp. red.] to coś, z czym mogliśmy się zidentyfikować. [...] Komponując koncert wiolonczelowy nie używałem jednak bezpośrednich cytatów z muzyki Pink Floyd. Najważniejsze było bowiem dla mnie przypomnienie sobie, jak ta muzyka wpłynęła ma mnie. Wszystkie części mają tytuły zaczerpnięte z tekstu piosenki Pink Floyd. Spełniły one rolę katalizatorów wyzwalających moją własną muzykę i moją własną opowieść.

Koncert miał prawykonanie w 2011 roku w Göteborgu. Polska premiera nastąpi we Wrocławiu w ramach Światowych Dni Muzyki 2014.

mm / km / mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!