Sikora Elżbieta

Elżbieta Sikora (1943*) to kompozytorka od 1981 roku mieszkająca we Francji, utrzymująca jednak silne związki zawodowe i artystyczne z Polską, między innymi jako dyrektor artystyczny wrocławskiego festiwalu Musica Electronica Nova.

Reżyserię dźwięku i kompozycję studiowała w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Tajniki muzyki elektroakustycznej i komputerowej zgłębiała też w Paryżu (GRM oraz IRCAM) oraz na Uniwersytecie Stanford. Dorobek kompozytorki obejmuje ponad 60 tytułów, zwykle łączących nowe technologie z muzyką instrumentalną. Wiele z nich powstało w tak ważnych ośrodkach, jak paryskie GRM oraz IRCAM czy warszawskie Studio Eksperymentalne Polskiego Radia.

Elżbieta Sikora jest laureatką m.in. Konkursu Muzyki Elektroakustycznej w Bourges (wyróżnienie w 1980 i pierwsza nagroda w 1999), nagrody SACEM za całokształt twórczości (1994), nagrody Nouveau Talent Musique Stowarzyszenie Autorów i Kompozytorów Dramatycznych w Paryżu za operę Wyrywacz serc (1996). W 1997 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Zasług Rzeczpospolitej, a w 2004 otrzymała od Ministra Kultury Francji tytuł Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres.

***

Twilling, Sono-sphère I na obój, zespół kameralny i live electronics (2013)

To pierwszy z zamierzonego cyklu utworów Sono-sphères. Założeniem całego cyklu jest dźwiękowo-przestrzenna gra pomiędzy instrumentem solowym a zespołem, polegająca na wspólnym modulowaniu barwy dźwięku, jego przedłużaniu, przekazywaniu sobie wzajemnie tak, by powstawały sfery dźwiękowe o stale zmieniających sie barwach i kształtach, zajmujące coraz to inne obszary przestrzeni.

W utworze Twilling, Sono-sphère I prowadząca rola przypada instrumentowi solowemu.  Dzięki środkom live electronics dźwięk oboju staje się zaskakująco wieloznaczny,  nabiera nowych, niespodziewanych barw, rozwija się w nowe, zmieniające się w czasie  struktury muzyczne, a punkty zespolenia zespołu z solistą wplatają się organicznie w przebieg utworu.

Kompozycja złożona jest z pięciu splatających się ze sobą części granych attacca. Powstała na zamówienie zespołu Court Circuit z okazji jubileuszu 70-lecia kompozytorki. Prawykonanie odbyło się w Paryżu we września 2013 roku. Polska premiera będzie miała miejsce we Wrocławiu w ramach Światowych Dni Muzyki 2014.

mm/kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!