Szymanowski Karol

Karol Szymanowski (1889*-1937+) studiował grę na fortepianie u Gustawa Neuhausa, a kompozycję u Zygmunta Noskowskiego. Początkowo w twórczości Szymanowskiego widać było silny związek z tradycją, zarówno Chopinowską, jak i niemiecką. Do najważniejszych utworów z tego okresu należą: II sonata fortepianowa i II symfonia, a także opera Hagith. W drugim okresie Szymanowski pozostawał pod wpływem zainteresowań antycznych i orientalnych. Powstały wtedy Pieśni miłosne Hafiza na głos i orkiestrę, Pieśni muezzina szalonego, opera Król Roger, a także znaczące cykle fortepianowe: Metopy oraz Maski. W trzeciej fazie kompozytor zwrócił się ku folklorowi rodzimemu, zwłaszcza góralskiemu i kurpiowskiemu. Z tego okresu pochodzą cykle pieśni: Słopiewnie do słów Tuwima, Rymy dziecięce do słów Iłłakowiczówny oraz Pieśni kurpiowskie na chór a capella. Inspiracje tatrzańskie widoczne są w balecie Harnasie.

Szymanowski nie stronił od działalności organizacyjnej. W 1924 roku został przewodniczącym nowo powstałej sekcji polskiej Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. W latach 1927-32 pełnił funkcję dyrektora Konserwatorium Warszawskiego a następnie rektora Wyższej Szkoły Muzycznej, w którą przekształcono Konserwatorium.

***

I Koncert skrzypcowy op. 35 (1916)

Utwór powstał dzięki współpracy ze znakomitym skrzypkiem Pawłem Kochańskim, który udzielał kompozytorowi porad dotyczących techniki skrzypcowej, a także napisał kadencję. I Koncert jest utworem na wskroś nowatorskim, nie mającym precedensu w literaturze skrzypcowej. Jednoczęściowy ekspresyjny poemat niemal całkowicie pozbawiony jest elementów  tradycyjnej dramaturgii. Pięć zróżnicowanych wyrazowo faz podejmuje grę nastrojów i emocji, zastępującą tradycyjny kontrast tonacji. Szymanowski zresztą od tonalności odchodzi tu dość daleko. Powszechnie uważa się, że inspirację dla kompozytora stanowiła lektura poematu Noc majowa Tadeusza Micińskiego.

Prawykonanie utworu odbyło się w Warszawie w roku 1922, solistą był Józef Ozimiński a dyrygował Emil Młynarski. Adresat dedykacji – Paweł Kochański – wykonał dzieło podczas tournée po Stanach Zjednoczonych w roku 1924 (dyrygował Leopold Stokowski).

kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!