Tinnemans Jobina

Jobina Tinnemans (1975*) zajmuje się kompozycją, sound designem , produkcją muzyczną oraz sztukami wizualnymi. Jej dorobek odznacza się wyjątkowym bogactwem i różnorodnością: od nagrań terenowych realizowanych w okolicy jej domu w walijskim Pembrokeshire po indie pop projektu Blatnova, opartego na brzmieniach niecodziennych instrumentów oraz „zrzędliwej” elektroniki.

Specyfika zastosowanych narzędzi i idei, ale przede wszystkim wybranych miejsc i przestrzeni to tematy nieustannie powracające w twórczości Tinnemans i stanowiące fundamenty jej kompozycji konkretnych. Specyficzne lokalizacje to na przykład dawny zbiornik gazu czy hala sportowa; wśród adoptowanych przez artystkę środków wyrazu znaleźli się już natomiast m.in. ping-pongiści, baseballiści, gimnastycy i adepci kung fu. Z kolei Blatnova koncertowała w wielu w nieużywanych budynkach komunalnych i opuszczonych biurowcach na terenie całej Europy. Tego typu postmodernistyczne przestrzenie znakomicie współgrają z niepokojącymi głosem oraz muzyką kompozytorki.

***

Shakespeare and Hedgeshear (2007) – muzyka konkretna na smyczki, elektronikę, 2 mecze tenisa stołowego, 3 nieprzycięte żywopłoty i 5 scen Szekspirowskich ze spiskiem, zdradą, beztroską, bitwą i zwycięstwem

Utwór wykorzystuje wyłącznie intonację sztuk Szekspira, jako że słowa gubią się w pogłosie właściwym dla przestrzeni wykonania. Stwarza to dodatkowo intymny nastrój podsłuchiwania. Tenisiści stołowi generują stochastycznie gęstą rytmiczną fakturę, a delikatne odgłosy nożyc przekształcają się w przerażające pojedynki szermierskie. To koncert, a może raczej doświadczenie dotyczące wielu zmysłów…

Utwór skomponowany został z myślą o specyfice przestrzeni dawnego zbiornika gazu w Oberhausen. Polska premiera odbędzie się we Wrocławiu w ramach Światowych Dni Muzyki 2014.

mm/kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!