Todoroff Todor

Todor Todoroff (1963*) studiował kompozycję elektroakustyczną w konserwatoriach w Brukseli i Mons. Jako badacz i pedagog związany był także Vrije Universiteit w Brukseli, Politechniką, Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych i Wizualnych oraz Instytutem Nowych Mediów Uniwersytetu w Mons. Znalazł się w gronie założycieli artystyczno-badawczej organizacji ARTeM.

Jako kompozytor muzyki elektroakustycznej zajmuje się przede wszystkim przestrzenną projekcją i transformacją dźwięku, a także dialogiem z innymi dyscyplinami sztuki. Tworzy dla video artu, teatru, filmu i tańca współczesnego (wieloletnia współpraca z Michélem Noiret) oraz instalacji (Marie-Jo Lafontaine, FOAM, Fred Vaillant, Mario Benjamin i Laura Colmenares Guerra). Komponował na zamówienie IMEB, Opery Paryskiej, zespołów Art Zoyd i Musiques Nouvelles, Festival van Vlaanderen oraz Centrum Sztuki i Technologii Medialnej w Karlsruhe. Jego prace otrzymały m.in. Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Konkursie Noroit-Léonce Petitot w 1991 roku oraz Pierwszą Nagrodę w Bourges w 2007.

Laura Colmenares Guerra (1978*) rozpoczęła karierę jako VJ-ka w wieku 18 lat. Studiowała media audiowizualne na Uniwersytecie Los Andes w Bogocie oraz intermedia w Luca School of Arts w Brukseli. Tworzy przede wszystkim autonomiczne prace wideo oraz angażujące odbiorcę instalacje audiowizualne. Ich przedmiotem jest przede wszystkim polityka oraz percepcja ciała.

 

***

Beyond the Divide – utwór audiowizualny (2009)

Todor Todoroff – muzyka elektroakustyczna

Laura Colmenares Guerra – wideo

Przecieki podążają swymi dawnymi szlakami. Każda spadająca kropla rozpoczyna są podróż by skończyć w tej samej studni. Czy możliwa jest autonomia w poszukiwaniu prawdy?

…Wierzyła, że panuje nad własnym losem, lecz nie mogła powstrzymać się przez zanurzaniem się w coraz ciemniejsze zakamarki tych labiryntów.

 

Beyond the Divide porywa słuchacza w odmienny stan świadomości, na wspinaczkę po stromym klifie ludzkiej duszy.

Muzyka składająca się na utwór audiowizualny Beyond the Divide to początkowy fragment samodzielnej kompozycji elektroakustycznej Dédales (2008), która z kolei wykorzystuje materiał baletu zaprezentowanego po raz pierwszy w Operze Paryskiej i wyróżnionego pierwszą nagrodą Konkursu w Bourges w 2007 roku. Kompozytor pisze:

Zafascynował mnie fakt, że muzyka, którą skomponowałem oryginalnie dla teatru tańca, a następnie przekształciłem w utwór koncertowy, zyskała ostatecznie zupełnie świeży kontekst oraz stworzyła nowe relacje z tańcem i ruchem za sprawą wideo Laury Colmenares.

 

Wersja oktofoniczna utworu umieszcza dodatkowo słuchacza w swoistej wirtualnej maszynie dźwiękowej, otaczając go precyzyjnie umieszczonymi w przestrzeni brzmieniami, wraz z towarzyszącymi im rezonansami.

Utwór został prawykonany w 2011 roku podczas Międzynarodowej Konferencji Muzyki Komputerowej w Huddersfield. Polska premiera będzie miała miejsce we Wrocławiu w ramach Światowych Dni Muzyki 2014.

mm/kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!