Toth Miroslav

Miroslav Tóth (1981*) to słowacki kompozytor, saksofonista i performer. Choć ma w dorobku utwory solowe i kameralne, a także ilustracje do filmów dokumentalnych, uwagę poświęca przede wszystkim działaniom mniej konwencjonalnym z dziedziny muzyki eksperymentalnej i improwizowanej oraz twórczości audiowizualnej. Tóth jest między innymi autorem konceptualnego projektu Frutti di mare oraz założycielem i liderem improwizującej orkiestry symfonicznej Musica falsa et ficta. Współtworzy ponadto grupy Dunkeltherapy, Shibuya Motors i My Live Evil, a współpracuje m.in. z Michalem Palko, Rafałem Mazurem, Irene Kepl, Ingrid Schollinger, Andrejem Gálem, Michalem Matejką oraz Petrem Vrbą.

Kolejne wariacje dla Goldberga (Next Variations for Goldberg) na improwizujący zespół (2012)

Utwór oparty jest na nagraniu Bachowskich Wariacji Goldbergowskich. Stanowi on zarazem syntezę współczesnych praktyk improwizatorskich – instrumentalnych, wokalnych i elektronicznych. Spontaniczna, intuicyjna gra połączona zostaje z konkretnymi modelami, rozwijanymi przez poszczególnych interpretatorów. Każdy z wykonawców wie, kiedy i z kim będzie grał – zaś o kombinacjach partii instrumentalnych, wokalnych i elektronicznych w przebiegu utworu decyduje dyrygent.

Wykonanie składa się z dziesięciu części, z których każda oparta jest na materiale trzech oryginalnych wariacji Bachowskich. Szczególna rola – odpowiednik barokowego basso accompagnato – przypisana jest turntabliście, który otwiera każdą z wariacji. Odtwarzając, remiksując w czasie rzeczywistym i wzbogacając brzmieniowo nagrania Bachowskich wariacji, inspiruje on pozostałych interpretatorów do rozwijania przyjętych technik wykonawczych.

W 2012 roku utwór został kilkakrotnie zaprezentowany w Czechach i na Słowacji. Pierwsze polskie wykonanie odbędzie się we Wrocławiu w ramach Światowych Dni Muzyki 2014.

mm / km / mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!