Ulvo Therese

Therese Birkelund Ulvo (1982*) studiowała kompozycję w Norweskiej Akademii Muzycznej, a także w Londyńskiej Guildhall School of Music and Drama. Duży wpływ wywarła na nią ponadto norweska muzyka tradycyjna, z właściwą jaj bogatą mikrotonowością oraz zorientowanymi na wykonawcę formami otwartymi.

Kompozytorka podkreśla, że pracuje z ludźmi, a nie z instrumentami czy papierem nutowym. Intymny dialog z wykonawcami ma zawsze ogromny wpływ na ostateczny kształt partytury. Kompozycje Ulvo zachowują w konsekwencji otwartą, graniczącą z improwizacją formę, choć ich charakter narracyjny jest zawsze jasno zdefiniowany. Wykonawca i słuchacz zyskują wolność w kształtowaniu muzyki. Rezygnując z pełnej kontroli, kompozytorka zyskuje bezpośredni kontakt z odbiorcami i ich zaangażowanie.

W warstwie brzmieniowej Ulvo porusza się na dynamicznym pograniczu muzyki akustycznej i elektronicznej. Odrębny wątek stanowi twórczość elektroakustycznego duetu Ensemble Epoché (współtworzonego przez Britta Pernille’a Frøholma – tradycyjne skrzypce hardingfele), eksperymentującego z przestrzenią słuchania muzyki.

***

Gra (Głupca), kontrola vs przypadek (The [Fool's] Game, Control vs Chance) na chór (2011)

 

Utwór rozwija temat zderzenia przypadku z kontrolą. To muzyczna zabawa formami i nawiązaniami do gier, w wyniku której drobne fragmenty zespolone zostają w dowcipną grę z udziałem przedmiotów dźwiękowych codziennego użytku.

 

Ale to coś więcej niż zabawa. Gra może być przecież trudna i bolesna. Nie bez powodu mówimy o łzach skrywanych za maską clowna. Głupiec musi odrzucić standardowe zasady gry i stworzyć własne. Wyrasta on ze społeczeństwa, ale patrzy na nie z zewnętrznej perspektywy. Utwór został bezpośrednio zainspirowany sztuką Snorre Ytterstada.

 

Prawykonanie odbyło się we wrześniu 2013 roku w Oslo. Premiera polska – we Wrocławiu, w ramach Światowych Dni Muzyki 2014.

mm/km/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!