Vaquie Thomas

Thomas Vaquié (1982*) jest kompozytorem i reżyserem dźwięku zajmującym się tworzeniem muzyki oraz oprawy dźwiękowej dla filmu oraz innych form związanych z obrazem. Od 2007 roku współtworzy audiowizualne projekty grupy AntiVJ jako autor muzycznych eksperymentów.

Grupę AntiVJ tworzą europejscy artyści – Simon Geilfus, Yannick Jacquet, Joanie Lemercier, Olivier Ratsi i Romain Tardy – zajmujący się przestrzennymi projekcjami świetlnymi i ich wpływem na percepcję. Ich trójwymiarowe instalacje i spektakle wykorzystują specyfikę konkretnych budynków, rzeźb oraz innych obiektów do wykreowania hipnotyzującego doświadczenia.

 

***

O (Omicron) – instalacja audiowizualna (2012)

Reżyseria: Thomas Vaquié i  Romain Tardy

Projekt architektoniczny: Max Berg (1913)

Warstwa wizualna: Romain Tardy, Guillaume Cottet

Muzyka:  Thomas Vaquié

Produkcja: Nicolas Boritch

Utwór stworzony z myślą o 65-metrowej, betonowej kopule wrocławskiej Hali Stulecia odwołuje się do kategorii ponadczasowości w architekturze oraz do przemian pojęcia „przyszłości” na przestrzeni XX stulecia.

Muzyka Thomasa Vaquié łączy inspiracje muzyką orkiestrową, odpowiadające monumentalnej architekturze, z elektronicznymi fakturami wyrażającymi działanie czasu. Partytura zawiera też próbę odtworzenia ewolucji materiałów, z których skonstruowana jest kopuła, oraz procesu ich dźwiękowego starzenia się. W pracy nad utworem istotną rolę odegrały konkretne tematy science fiction oraz związane z nimi estetyki muzyczne, na przykład wykorzystanie fortepianu i thereminu w ścieżce dźwiękowej Bernarda Hermana do Dnia, w którym zatrzymała się ziemia czy sekcje dęte u Johna Williamsa jako dźwiękowe ilustracje statków kosmicznych w Wojnie światów czy Bliskich spotkaniach trzeciego stopnia. Z kolei dźwięki syntetyczne nawiązują do estetyki udźwiękowienia nowszych produkcji science fiction. Ich zestawienie ze starymi brzmieniami elektronicznymi oraz barwami tradycyjnych instrumentów również wyraża ideę ponadczasowości.

Nawiązania do Metropolis Fritza Langa czy utopijnych projektów grupy Archigram służą w O (Omicron) skonfrontowaniu odmiennych futurystycznych wizji pochodzących z różnych momentów historycznych. W istocie chodziło o wykreowanie obrazu przyszłości niezwiązanego z konkretną epoką – przyszłości ponadczasowej.

mm/kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!