Zebeljan Isidora

Isidora Žebeljan (1967*) urodziła się w Belgradzie. Studiowała kompozycję w rodzinnym mieście u Vlastimira Trajkovicza, ucznia Oliviera Messiaena. Od tamtej pory tworzyła między innymi na zamówienie Biennale w Wenecji, festiwalu w Bregencji (opera Maraton), Uniwersytetu w Kent, Musiktheater im Revier w Gelsenkirchen (Simon wybrany), Accademia Musicale Chigiana w Sienne (opera Dwie głowy i dziewczyna). Dzieła sceniczne zajmują szczególne miejsce w jej dorobku, jednak kompozytorka pisała także utwory dla tak znakomitych zespołów instrumentalnych, jak The Academy of St. Martin in the Fields czy Brodsky Quartet. Jej dzieła wykonywane były w większości krajów europejskich oraz w USA, często pod batutą samej Žebeljan, która chętnie zasiada również do fortepianu.

***

Nowe pieśni Łady (New Songs of Lada) na sopran i kwartet smyczkowy (2011)

Utwór stanowi zbiór stylizowanych scen i arii z fikcyjnej XIX-wiecznej opery zapomnianego serbskiego twórcy z Wojwodiny. Wykorzystując zmyślone szkice współczesna kompozytorka napisała dzieło uwolnione z czasowych ram przeszłości. Motywika utworu wynika z następstwa zróżnicowanych jednostek rytmicznych w ramach zmieniającego się nieregularnie metrum, które z kolei stanowi konsekwencję specyficznej melodyki. Źródła skomplikowanego systemu rytmicznych wzorców są archaiczne – wypływają z dziedzictwa Bałkanów i całego Starego Świata.

Także tekst utworu pochodzi ze źródeł historycznych. Kompozytorka zaadaptowała pojedyncze wersy anonimowych poetów ze zbioru Serbska poezja miejska XVIII i XIX stulecia oraz z serbskiej liryki ludowej. Zmieniła jednak ich wzajemny układ oraz składnię, formując często z poszczególnych słów całkowicie nowe całości.

Cykl składa się z 4 pieśni i 2 intermezzi, a napisany został dla Brodsky Quartet, który prawykonał dzieło w 2011 roku w Belgradzie. Polska premiera odbędzie się we Wrocławiu podczas Światowych Dni Muzyki 2014.

mm/kk/mm

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!