Zubel Agata

Agata Zubel (*1978) urodziła się we Wrocławiu. Tamże ukończyła studia kompozytorskie w klasie Jana Wichrowskiego oraz wokalne pod kierunkiem Danuty Paziuk-Zipser w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. W 2014 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Była stypendystką m. in. Ministra Kultury, Fundacja Rockefellera, Fundacji Muzycznej Ernsta von Siemensa i Zarządu Miasta Wrocławia.

Artystka jest laureatką kilkunastu konkursów, także międzynarodowych, zarówno kompozytorskich, jak i wokalnych. W jej repertuarze centralne miejsce zajmuje muzyka najnowsza, w tym utwory Bernharda Langa, Salvatore Sciarrino, Philipa Glassa, Witolda Lutosławskiego, Zygmunta Krauzego, Dobromiły Jaskot i Cezarego Duchnowskiego, z którym współtworzy duet ElettroVoce.  Współpracowała – często w podwójnej roli: wykonawcy i kompozytora – z takimi zespołami jak Klangforum Wien, musikFabrik, London Sinfonietta, eighth blackbird czy Seattle Chamber Players. Występowała w większości krajów europejskich, a także w Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Agata Zubel tworzyła na zamówienie między innymi Teatru Wielkiego-Opery Narodowej (opera-balet Between z 2010 roku oraz powstająca właśnie Oresteja). W 2013 jej utwór Not I, zarejestrowany z udziałem Klangforum Wien i reprezentujący Polskie Radio, otrzymała najwyższą notę podczas 60. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Pradze. Rok później to damo dzieło przyniosło Agacie Zubel pierwszą Wrocławską Nagrodę Muzyczną „Polonica Nova” oraz trafiło na monograficzną płytę kompozytorki w katalogu prestiżowej wytwórni Kairos.

***

Not I na głos, zespół instrumentalny i elektronikę (2012)

Utwór został oparty na słynnym monologu Samuela Becketta pod tym samym tytułem. Jako artystkę posługującą się na co dzień głosem, i to w sposób wirtuozowski, Agatę Zubel  zafascynowała szczególna sytuacja podmiotu wypowiadającego się w Not I. To siedemdziesięcioletnia, boleśnie doświadczona, a przede wszystkim niema od dzieciństwa kobieta. Tekst Becketta stanowi jeden z rzadkich „epizodów”, dzięki którym mogła ona usłyszeć własny głos.

Not I składa się z czterech sekcji opisujących cztery wydarzenia z życia kobiety. Tekst sygnalizuje  głęboką traumę, której doświadczyć miała niegdyś kobieta i która wywarła kluczowy wpływ na jej dalsze życie. Agata Zubel zachowuje oryginalną czteroczęściową strukturę Not I, w każdej sekcji wprowadzając nieco odmienne rozwiązania formalne i fakturalne, a przede wszystkim techniki oraz modusy ekspresji wokalnej. Partia wokalna zawiera tylko część oryginalnego tekstu Becketta. Pozostałe fragmenty pojawiają się – nagranie uprzednio przez kompozytorkę – w partii taśmy towarzyszącej solistce i zespołowi.

Prawykonanie Not I, z udziałem zespołu Klangforum Wien, odbyło się w 2012 roku w ramach krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum.

next prev
20/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Orkiestry Muzyki Nowej.
13/11/14 -

Retransmisja w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia nada retransmisję koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
15/10/14 -

Partner: Castorama

Biuro Festiwalowe ISCM World Music Days 2014 serdecznie dziękuje firmie Castorama.
13/10/14 -

ISCM Young Composer Award – results

Today, at the final concert of the ISCM World Music Days in Wrocław, Poland, the winner of the 2014 ISCM Young Composer Award (supported by Music on Main) was announced.
10/10/14 -

Logotyp PR2

Informujemy, że w dotychczasowych materiałach reklamowych festiwalu logotyp Programu 2 Polskiego Radia pojawiał się w niewłaściwej formie.
08/10/14 -

Zmiany w programie koncertu „Struny +” (9.10)

Informujemy, że nastąpiły zmiany w programie koncertu "Struny +", który odbędzie się 09-20.2014 Proszę sprawdzić szczegóły w programie.
29/09/14 -

HOTEL FESTIWALOWY

Hotel Monopol
15/09/14 -

Prix Annelie de Man

26-30 maja 2015, Orgelpark, Amsterdam (Holandia)
21/08/14 -

Nagroda dla Młodych Kompozytorów

The International Society for Contemporary Music (ISCM) ma zaszczyt ogłosić skład jury Nagrody dla Młodych Kompozytorów 2014. W skład jury wejdą cenieni kompozytorzy: Tomoko Fukui (Japonia), Javier Hagen (Szwajcaria), oraz Eva Lopszyc (Argentyna). Nagroda zostanie przyznana podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu.
08/07/14 -

WOLONTARIUSZE POSZUKIWANI

Festiwal ISCM World Music Days 2014 poszukuje wolontariuszy.
02/07/14 -

Słowenia zaprasza do zgłaszania utworów

ISCM World Music Days 2015 zaprasza kompozytorów do zgłaszania partytur, projektów i instalacji. W przyszłym roku festiwal odbędzie się w Słowenii w dniach 26 września - 1 października.
09/06/14 -

Call for projects

Podczas corocznego spotkania razem z IAMIC organizujemy wspólną sesję „Forum przyszłościowych projektów”.
04/06/14 -

Spotkanie z Eötvösem

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie z węgierskim kompozytorem Peterem Eötvösem.
29/05/14 -

Wyniki Przeglądu Kwalifikacyjnego

Miło nam poinformować, że Przegląd Kwalifikacyjny dla zespołów muzycznych działających przy szkołach i placówkach pozaszkolnych został rozstrzygnięty.
25/05/14 -

Międzynarodowy Dzień Muzyki

Festiwal rozpoczynamy obchodami Międzynarodowego Dnia Muzyki. 3 i 4 października zaprezentujemy najciekawsze młode zespoły tworzące przy wrocławskich szkołach oraz domach kultury. W repertuarze wyłącznie muzyka nowa powstała na przestrzeni trzech ostatnich lat.
25/05/14 -

Napisz recenzję, nakręć film

W ramach ISCM World Music Days 2014 organizujemy dwa konkursy. Na recenzję wydarzenia muzycznego oraz na film, który udowodni, że muzyka jest wszędzie.
18/05/14 -

Nowa strona ISCM WMD 2014

Witamy na nowej stronie festiwalu ISCM World Music Days 2014. Przypominamy, że rozpoczęła się już rejestracja uczestników festiwalu, jak i delegatów na konferencję ISCM. Zarejestruj się!